Enhanced Taxonomy Manager (2.2.0-beta27) - en to id translation catalogue (68 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: unpublished
id: belum ditayangkan

en: Search
id: Pencarian

en: Weight
id: Bobot

en: Parent
id: Induk

en: Depth
id: Kedalaman

en: Name
id: Nama

en: Import
id: Impor

en: Export
id: Ekspor

en: Back
id: Kembali

en: Field
id: Bidang

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: Move
id: Pindah

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: History
id: Riwayat

en: Vocabularies
id: Kosakata-kosakata

en: Add term
id: Tambah istilah

en: Created
id: Dibuat

en: Separator
id: Pemisah

en: All
id: Semua

en: Added
id: Ditambahkan

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Term ID
id: ID istilah

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Select all
id: Pilih semua

en: Tools
id: Alat

en: Clone
id: Kloning

en: Close
id: Tutup

en: Modified
id: Telah dimodifikasi

en: Undefined
id: Tak didefiniskan

en: Edit term
id: Edit istilah

en: Clear
id: Bersihkan

en: published
id: diterbitkan

en: Undo
id: Batalkan

en: Deleted
id: Terhapus

en: Find
id: Cari

en: Today
id: Hari ini

en: Yesterday
id: Kemarin

en: Delete term
id: Hapus istilah

en: Last modified
id: Terakhir diubah

en: Standard
id: Standar

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: by
id: oleh

en: Loading...
id: Memuat...

en: Edit vocabulary
id: Edit kosakata

en: Publish
id: Tampilkan

en: Unpublish
id: Tidak tampilkan

en: Expand
id: Perluas

en: Usage
id: Penggunaan

en: Restore
id: Pulihkan

en: Columns
id: Kolom

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Case sensitive
id: Karakter sensitif

en: Behavior
id: Perilaku

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: This week
id: Pekan ini

en: Go to
id: Pergi ke

en: Collapse
id: Kempiskan

en: Add child
id: Tambahkan anak

en: Loading…
id: Memuat...
