Enhanced Taxonomy Manager (2.2.0-beta29) - en to fa translation catalogue (80 entries)

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Taxonomy
fa: طبقه‌بندی

en: unpublished
fa: منتشر نشده

en: Edit
fa: ویرایش

en: Search
fa: جستجو

en: Weight
fa: وزن

en: Parent
fa: والد

en: Depth
fa: عمق

en: Name
fa: نام

en: Import
fa: ورود

en: Export
fa: استخراج

en: Back
fa: بازگشت

en: Field
fa: فیلد

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Move
fa: انتفال

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: History
fa: تاریخچه

en: Vocabularies
fa: واژگان‌ها

en: Add term
fa: افزودن واژه

en: Statistics
fa: آمار

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Separator
fa: جداکننده

en: All
fa: همه

en: Added
fa: اضافه شده

en: Published
fa: منتشر شده

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Term ID
fa: شناسه واژه

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Delete all
fa: حذف همه

en: Terms
fa: واژه‌ها

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: Tools
fa: ابزارها

en: Clone
fa: تکرار

en: Tab
fa: زبانه

en: Filters
fa: فیلترها

en: Close
fa: بستن

en: Stats
fa: وضعیت

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Modified
fa: اصلاح گردید

en: Root
fa: ریشه

en: Undefined
fa: تعریف نشده

en: Edit term
fa: ویرایش واژه

en: Clear
fa: پاک کردن

en: published
fa: منتشرشده

en: Undo
fa: باز گرداندن

en: Deleted
fa: حذف شد

en: Find
fa: پیدا کن

en: Today
fa: امروز

en: Getting Started
fa: شروع کردن

en: Delete term
fa: حذف واژه

en: Last modified
fa: تاریخ آخرین تغییر

en: Standard
fa: استاندارد

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: by
fa: توسط

en: Loading...
fa: در حال بارگذاری...

en: Edit vocabulary
fa: ویرایش واژگان

en: Publish
fa: انتشار

en: Unpublish
fa: عدم انتشار

en: Expand
fa: گسترش دادن

en: Usage
fa: کاربرد

en: info
fa: اطلاعات

en: Duplicates
fa: تکراری ها

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Any
fa: هر

en: Case sensitive
fa: حساس به بزرگی و کوچکی حروف

en: Behavior
fa: رفتار

en: Keyboard Shortcuts
fa: میان‌برهای صفحه کلید

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: This week
fa: این هفته

en: Search Terms
fa: عبارات جستجو

en: Loading…
fa: بارگزاری...
