etracker (8.x-3.0-alpha3) - en to it translation catalogue (21 entries)

en: Specific pages
it: Pagine specifiche

en: Pages
it: Pagine

en: On
it: Acceso

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Statistics
it: Statistiche

en: User
it: Utente

en: Off
it: Spento

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Roles
it: Ruoli

en: Users are tracked by default, but you are able to opt out.
it: Gli utenti sono monitorati di default ma puoi decidere di non farlo.

en: Enable user tracking
it: Abilita la tracciabilità degli utenti.

en: Users are <em>not</em> tracked by default, but you are able to opt in.
it: Gli utenti <em>non</em> sono monitorati di default ma puoi decidere di farlo.

en: Default values
it: Valori di default

en: All pages except those listed
it: Tutte le pagine eccetto quelle elencate

en: Only the listed pages
it: Solo le pagine elencate

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Specificare le pagine usando i rispettivi percorsi. Inserire un percorso per riga. Usare '*' come carattere jolly. Alcuni percorsi di esempio possono essere %blog per la pagina del blog e %blog-wildcard per i blog personali. %front è la prima pagina.

en: Allow users to customize tracking on their account page
it: Consenti agli utenti di personalizzare il tracciamento nella loro pagina del profilo

en: No customization allowed
it: Nessuna personalizzazione consentita

en: Tracking on by default, users with %permission permission can opt out
it: Tracciamento attivo per default, gli utenti con il permesso %permission possono disattivarlo

en: Tracking off by default, users with %permission permission can opt in
it: Tracciamento disattivo per default, gli utenti con il permesso %permission possono attivarlo
