Etsy Shop Integration (1.0.0-alpha3) - en to id translation catalogue (33 entries)

en: Submit
id: Kirim

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Quantity
id: Kuantitas

en: On
id: Pada

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Image
id: Gambar

en: Settings
id: Pengaturan

en: Default
id: Bawaan

en: Views
id: View

en: 1 hour
id: 1 jam

en: Off
id: Matikan

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Price
id: Harga

en: Amount
id: Jumlah

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Testing
id: Pengujian

en: Apply
id: Terapkan

en: Offset
id: Letak

en: Featured
id: Pilihan

en: Australian Dollar
id: Dollar Australia

en: Currency code
id: Kode mata uang

en: Created timestamp
id: Tanda waktu pembuatan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Indonesian Rupiah
id: Rupiah Indonesia

en: Asc
id: Urutan turun

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Enter a comma-separated list. For example: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
id: Masukkan daftar -dipisahkan- dengan koma. Sebagai contoh: Amsterdam, Mexico City, "Cleveland, Ohio"
