EU Cookie Compliance (8.x-1.0-beta4) - en to it translation catalogue (49 entries)

en: Remove
it: Elimina

en: Settings
it: Impostazioni

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Background Color
it: Colore sfondo

en: Add
it: Aggiungi

en: Domain
it: Dominio

en: seconds
it: secondi

en: Hide
it: Nascondi

en: custom
it: personalizzato

en: pixels
it: pixel

en: More info
it: Maggiori informazioni

en: Domains list
it: Elenco dei domini

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Specificare le pagine usando i rispettivi percorsi. Inserire un percorso per riga. Usare '*' come carattere jolly. Alcuni percorsi di esempio possono essere %blog per la pagina del blog e %blog-wildcard per i blog personali. %front è la prima pagina.

en: Exclude paths
it: Escludi percorsi

en: Enable popup
it: Abilita il popup

en: Place the pop-up at the top of the website
it: Posiziona il popup in cima alla pagina

en: By default the pop-up appears at the bottom of the website. Tick this box if you want it to appear at the top
it: Di default il popup appare in fondo alla pagina. Spunta questa casella se lo vuoi visualizzare in cima.

en: Popup message - requests consent
it: Messaggio popup - richiesta di consenso

en: Popup message - thanks for giving consent
it: Messaggio popup - ringraziamento per il consenso

en: Popup height in pixels
it: Altezza del popup in pixel.

en: Popup width in pixels or a percentage value
it: Larghezza del popup in pixel o in percentuale.

en: Popup time delay in seconds
it: Ritardo di comparsa del popup in secondi.

en: <h2>We use cookies on this site to enhance your user experience</h2><p>By clicking any link on this page you are giving your consent for us to set cookies.</p>
it: <h2>Questo sito utilizza i cookie per migliorare la tua esperienza.</h2><p>Cliccando su qualsiasi link in questa pagina, dai il tuo consenso al loro utilizzo.</p>

en: <h2>Thank you for accepting cookies</h2><p>You can now hide this message or find out more about cookies.</p>
it: <h2>Grazie per aver accettato i cookie.</h2><p>Se vuoi puoi chiudere questo messaggio oppure puoi approfondire l'argomento sulla nostra informativa.</p>

en: This module aims at making the website compliant with the new EU cookie regulation
it: Questo modulo ti aiuta ad essere conforme alle indicazioni europee sulla gestione dei cookie e la sua informativa.

en: Enter link to your privacy policy or other page that will explain cookies to your users. For external links prepend http://
it: Inserisci il link della tua informativa o di un'altra pagina che spiega i cookie agli utenti. Per link esterni anteponi http://

en: Enter an integer value for a desired height in pixels or leave empty for automatically adjusted height
it: Inserisci un numero intero per regolare l'altezza, o lascia vuoto per gestirlo in automatico.

en: Set the width of the popup. This can be either an integer value or percentage of the screen width. For example: 200 or 50%
it: Imposta la larghezza del popup. Può essere un numero intero o una percentuale della larghezza dello schermo. Ad esempio: 200 o 50%

en: Consent by clicking
it: Consenso con click

en: By default by clicking any link on the website the visitor accepts the cookie policy. Uncheck this box if you do not require this functionality. You may want to edit the pop-up message below accordingly.
it: Di default, cliccando su ogni link i visitatori accettano le condizioni. Togli la spunta da questa casella se non vuoi questa funzionalità. Se vuoi puoi modificare il messaggio di popup in base alle tue esigenze.

en: Privacy policy link
it: Link all'informativa di privacy.

en: Change the background color of the popup. Provide HEX value without the #
it: Cambia il colore di sfondo del popup. Usa i valori HEX senza #

en: Change the text color of the popup. Provide HEX value without the #
it: Cambia il colore del testo del popup. Usa i valori HEX senza #

en: Enable thank you message
it: Attiva il messaggio di ringraziamento.

en: Clicking hides thank you message
it: Cliccando nasconde il testo di ringraziamento.

en: Clicking a link hides the thank you message automatically.
it: Cliccando un link, si nasconde automaticamente il messaggio di ringraziamento.

en: Agree button message
it: Messaggio del bottone Accetto

en: Disagree button message
it: Messaggio del bottone Non accetto

en: Find more button message
it: Messaggio del bottone Approfondisci

en: Hide button message
it: Messaggio del bottone Nascondi

en: Sets the domain of the cookie to a specific url.  Used when you need consistency across domains.  This is language independent.
it: Imposta il cookie del dominio su uno specifico url. Usato quando occorre consistenza tra domini differenti. Questa opzione è indipendente dal linguaggio.

en: OK, I agree
it: Si, accetto

en: No, give me more info
it: No, dammi maggiori informazioni

en: Open privacy policy link in a new window
it: Apri l'informativa sulla privacy in una nuova finestra

en: Add/Remove popup on specified domains
it: Aggiungi/rimuovi il popup sui domini indicati

en: Specify if you want to add or remove popup on the listed below domains.
it: Specifica se vuoi aggiungere o rimuovere il popup per l'elenco di domini sotto indicati.

en: Specify domains with protocol (e.g. http or https). Enter one domain per line.
it: Specifica i domini con il protocollo (es. http o https). Inserisci un dominio per riga.

en: Looks like your privacy policy link contains fragment #, you should make this an absolute url eg @link
it: Sembra che il link alla tua informativa contenga frammenti #, devi assicurarti sia un url assoluto come @link

en: %name must be a HEX value (without leading #) or empty.
it: %name deve essere un valore HEX (senza # iniziale) o vuoto.
