EU Cookie Compliance (GDPR Compliance) (8.x-1.20-beta4) - en to nl translation catalogue (53 entries)

en: User interface
nl: Gebruikersinterface

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Beschrijving

en: Categories
nl: Categorieën

en: Weight
nl: Gewicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: Top
nl: Bovenaan

en: Add
nl: Toevoegen

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: User ID
nl: Gebruikers-ID

en: Include
nl: Insluiten

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: days
nl: dagen

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Revision ID
nl: Revisie-ID

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: Domain
nl: Domein

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: Text color
nl: Tekstkleur

en: Appearance
nl: Uiterlijk

en: Users
nl: Gebruikers

en: Position
nl: Positie

en: Are you sure you want to delete %name?
nl: Weet u zeker dat u %name wilt verwijderen?

en: Accept
nl: Accepteren

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Hide
nl: Verbergen

en: Installation
nl: Installatie

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: About
nl: Over

en: IP address
nl: IP-adres

en: More info
nl: Meer informatie

en: Domains list
nl: Domeinenlijst

en: Cookie settings
nl: Cookie-instellingen

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nl: Specificeer pagina's door hun paden te gebruiken. Gebruik één regel per pad. Gebruik eventueel '*' als jokerteken. Voorbeeldpaden zijn %blog voor de blog pagina en %blog-* voor iedere persoonlijke blog. %front is de voorpagina.

en: How it works
nl: Hoe het werkt

en: Exclude paths
nl: Niet op deze paden

en: Cookie name
nl: Cookienaam

en: Privacy settings
nl: Privacy-instellingen

en: <h2>Thank you for accepting cookies</h2><p>You can now hide this message or find out more about cookies.</p>
nl: <h2>Hartelijk dank voor het accepteren van cookies</h2><p>U kunt nu dit bericht verbergen of meer lezen over cookies.</p>

en: This module aims at making the website compliant with the new EU cookie regulation
nl: Deze module laat de website voldoen aan de EU-cookiewetgeving. Zie http://nl.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie voor meer informatie."

en: Consent by clicking
nl: Instemming door te klikken

en: Privacy policy link
nl: Link naar privacyvoorwaarden

en: px or %
nl: px of %

en: Agree button message
nl: Tekst voor 'Toestemmen'-knop

en: %name must be a HEX value (without leading #) or empty.
nl: %name moet een hexadecimale waarde (zonder voorgaande '#') of leeg zijn.

en: content @type: deleted @label.
nl: inhoud @type: @label verwijderd.

en: Privacy policy
nl: Privacybeleid

en: Accept all cookies
nl: Alle cookies aanvaarden

en: Cookie category
nl: Cookiecategorie

en: Add Cookie category
nl: Cookiecategorie toevoegen

en: Administer EU Cookie Compliance categories
nl: Beheer EU Cookie Compliance categorieën
