EU Cookie Compliance (GDPR Compliance) (8.x-1.22) - en to id translation catalogue (31 entries)

en: User interface
id: Antarmuka pengguna

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Delete
id: Hapus

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Categories
id: Kategori

en: Weight
id: Bobot

en: Settings
id: Pengaturan

en: Top
id: Atas

en: Add
id: Tambah

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: User ID
id: ID Pengguna

en: Include
id: Termasuk

en: Exclude
id: Kecualikan

en: days
id: hari

en: Bottom
id: Dasar

en: Revision ID
id: ID revisi

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Text color
id: Warna teks

en: Appearance
id: Penampilan

en: Users
id: Pengguna

en: Position
id: Posisi

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Hide
id: Sembunyikan

en: Installation
id: Pemasangan

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: IP address
id: Alamat IP

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Tentukan halaman dengan menggunakan path-nya. Masukkan satu path per baris. Karakter '*' adalah wildcard. Contoh path adalah %blog untuk halaman blog dan %blog-wildcard untuk setiap blog pribadi. Halaman depan adalah %front.
