EU Cookie Compliance (GDPR Compliance) (8.x-1.29) - en to fa translation catalogue (44 entries)

en: User interface
fa: رابط کاربری

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Delete
fa: حذف

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: شرح

en: Weight
fa: وزن

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Label
fa: برچسب

en: Top
fa: بالا

en: Add
fa: افزودن

en: Timestamp
fa: الگوی زمانی

en: ID
fa: هویت

en: User ID
fa: هویت کاربر

en: Include
fa: پیوست

en: Exclude
fa: استثنا

en: Bottom
fa: پایین

en: Revision ID
fa: هویت تنقیح

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Domain
fa: دامنه

en: Background color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Text color
fa: رنگ متن

en: Appearance
fa: ظاهر

en: Users
fa: کاربران

en: Position
fa: موقعیت

en: Accept
fa: قبول

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Hide
fa: پنهان کن

en: Machine name
fa: نام دستگاه

en: About
fa: درباره

en: No, thanks
fa: نخیر، تشکر

en: IP address
fa: آدرس IP

en: Save preferences
fa: ذخیره تنظیمات

en: Dependencies
fa: وابستگی‌ها

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fa: صفحه‌ها را با استفاده از مسیر آنها به ازای هر خط یک  مسیر را مشخص کنید. حرف '*' کاراکتر عام است. به عنوان مثال از: %blog برای صفحه‌ها وبلاگ، از %blog-wildcard برای صفحه‌ها وبلاگ شخصی و از %front برای صفحه اول جولانما استفاده کنید.

en: Privacy settings
fa: تنظیمات حریم خصوصی

en: <h2>Thank you for accepting cookies</h2><p>You can now hide this message or find out more about cookies.</p>
fa: <h2>تشکر از پذیرفتن کلچه ها</h2><p> شما میتوانید این پیغام را مخفی کنید و یا در بارۀ آن بیشتر بدانید.  </p>

en: Withdraw consent
fa: عدم موافقت

en: <h2>We use cookies on this site to enhance your user experience</h2><p>You have given your consent for us to set cookies.</p>
fa: <h2>برای ارائۀ تجربۀ بهتر ما از کلچه استفاده میکنیم.</h2><p> شما موافق هستید که از کلچه استفاده کنیم. </p>

en: Accept all cookies
fa: قبول کردن همۀ کلچه ها

en: <h2>We use cookies on this site to enhance your user experience</h2><p>By clicking the Accept button, you agree to us doing so.</p>
fa: <h2>برای ارائۀ تجربۀ بهتر ما از کلچه استفاده میکنیم.</h2><p>با کلیک نمودن بروی دکمۀ قبول شما استفاده از کلچه را  میپذیرید..</p>

en: <h2>We use cookies on this site to enhance your user experience</h2><p>By tapping the Accept button, you agree to us doing so.</p>
fa: <h2>برای ارائۀ تجربۀ بهتر ما از کلچه استفاده میکنیم.</h2><p>با کلیک نمودن بروی دکمۀ قبول شما استفاده از کلچه را  میپذیرید..</p>

en: Configure the cookie consent popup.
fa: تنظیم پنجره خیزک کلچه.

en: Administer cookie categories.
fa: مدیریت دسته های کلچه

en: Cookie category
fa: دسته کلچه ها
