EU Cookie Compliance (8.x-1.3) - en to sv translation catalogue (59 entries)

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Settings
sv: Inställningar

en: Add
sv: Lägg till

en: days
sv: dagar

en: Advanced
sv: Utökad

en: Domain
sv: Domän

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Text color
sv: Textfärg

en: Appearance
sv: Utseende

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Hide
sv: Dölj

en: No, thanks
sv: Nej, tack

en: More info
sv: Mer information

en: Domains list
sv: Domänlista

en: Specify pages by using their paths. Enter one path per line. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Specificera sidor genom att använda dess sökvägar. Ange en sökväg per rad. Jokertecken är '*'. Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan, %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Exclude paths
sv: Uteslut sökvägar

en: Cookie lifetime
sv: Livstid för cookie

en: Cookie name
sv: Namn för cookie

en: Privacy settings
sv: Sekretessinställningar

en: <h2>We use cookies on this site to enhance your user experience</h2><p>By clicking any link on this page you are giving your consent for us to set cookies.</p>
sv: <h2> Vi använder cookies på denna webbplats för att förbättra din användarupplevelse</h2><p>Genom att klicka på en länk på denna sida ger du ditt samtycke till att vi ställer in cookies.</p>

en: <h2>Thank you for accepting cookies</h2><p>You can now hide this message or find out more about cookies.</p>
sv: <h2>Tack för att du accepterade cookies</h2><p>Nu kan du dölja det här meddelandet eller ta reda på mer om cookies.</p>

en: This module aims at making the website compliant with the new EU cookie regulation
sv: Denna modul syftar till att göra så att webbplatsen överensstämmer med den nya EU-förordningen om cookies

en: Consent by clicking
sv: Samtycke genom att klicka

en: Privacy policy link
sv: Länk till sekretesspolicy

en: px or %
sv: px eller %

en: Banner height
sv: Höjd på banner

en: Agree button message
sv: Meddelande för knapp att hålla med

en: Privacy policy
sv: Integritetspolicy

en: Consent by scrolling
sv: Samtycke genom att bläddra

en: Agree button label
sv: Etikett på knapp för samtycke

en: Enter link to your privacy policy or other page that will explain cookies to your users, external links should start with http:// or https://.
sv: Ange länk till din integritetspolicy eller annan sida som förklarar cookies för dina användare. Externa länkar skall börja med http:// eller https://.

en: Enter an integer value for a desired height in pixels or leave empty for automatically adjusted height.
sv: Ange ett heltal för en önskad höjd i pixlar eller lämna tomt för automatisk justerad höjd.

en: Invalid protocol specified for the %name (valid protocols: %protocols).
sv: Ogiltigt protokoll angivet för %name (giltiga protokoll: %protocols).

en: Invalid %name (:message).
sv: Ogiltigt %name (:message).

en: Invalid URL in %name field (:message).
sv: Ogiltig URL i fält %name (:message).

en: Thank you banner
sv: Banner för tack

en: Include minimal CSS, I want to style the banner in the theme CSS.
sv: Inkludera minimal CSS, jag vill utforma banners i CSS för temat.

en: This may be useful if you want the banner to share the button style of your theme. Note that you will have to configure values like the banner width, text color and background color in your CSS file.
sv: Detta kan vara användbart om du vill att bannern ska dela knappstilen för ditt tema. Observera att du måste konfigurera värden som bannerbredd, textfärg och bakgrundsfärg i din CSS-fil.

en: Change the text color of the banner. Provide HEX value without the #.
sv: Ändra textfärgen på bannern. Ange HEX-värde utan #.

en: Change the background color of the banner. Provide HEX value without the #.
sv: Ändra bakgrundsfärgen på bannern. Ange HEX-värde utan #.

en: Set the width of the banner. This can be either an integer value or percentage of the screen width. For example: 200 or 50%.
sv: Ställ in bredden på bannern. Detta kan antingen vara ett heltal eller procent av skärmbredden. Till exempel: 200 eller 50%.

en: Cookie policy button label
sv: Etikett på knapp för policy om cookie

en: Cookie information banner
sv: Banner för information om cookies

en: EU countries
sv: EU-länder

en: The EU General Data Protection Regulation (GDPR) (see <a href="https://www.eugdpr.org/" target="_blank">https://www.eugdpr.org/</a>) comes into enforcement from 25 May 2018 and introduces new requirements for web sites which handle information that can be used to identify individuals. The regulation underlines that consent must be <strong>unambiguous</strong> and involve a <strong>clear affirmative action</strong>. When evaluating how to best handle the requirements in the GDPR, remember that if you have a basic web site where the visitors don't log in, you always have the option to <strong>not process data that identifies individuals</strong>, in which case you may not need this module. Also note that GDPR applies to any electronic processing or storage of personal data that your organization may do, and simply installing a module may not be enough to become fully GDPR compliant.
sv: EU:s allmänna dataskyddsförordning (GDPR) (se <a href="https://www.eugdpr.org/" target="_blank"> https://www.eugdpr.org/</a>) gäller från 25 maj 2018 och introducerar nya krav för webbplatser som hanterar information som kan användas för att identifiera individer. Förordningen understryker att samtycke måste vara <strong>otvetydigt</strong> och innebära en <strong>tydlig bekräftande åtgärd</strong>. När du utvärderar hur du bäst ska hantera kraven i GDPR, kom ihåg att om du har en enkel webbplats där besökarna inte loggar in har du alltid möjligheten att <strong>inte bearbeta data som identifierar individer</strong> och då kanske du inte behöver den här modulen. Observera också att GDPR gäller för elektronisk behandling eller lagring av personuppgifter som din organisation kan göra och att det kanske inte är tillräckligt att installera en modul för att bli GDPR-kompatibel.

en: Cookie handling
sv: Hantering av cookies

en: Store record of consent
sv: Lagra resultat av samtycke

en: Use a different message for mobile phones.
sv: Använd ett annat meddelande för mobiltelefoner.

en: Withdraw consent
sv: Återkalla samtycke

en: This button will withdraw consent when clicked.
sv: Den här knappen drar tillbaka samtycke när du klickar på den.

en: Only display banner in EU countries.
sv: Visa endast banner i EU-länder.

en: How many days the system remember the user's choice.
sv: Hur många dagar kommer systemet ihåg användarens val.

en: Invalid cookie name, please remove any special characters and try again.
sv: Ogiltigt namn på cookie, tag bort specialtecken och försök igen.

en: Basic storage
sv: Grundläggande lagring

en: Enable "Thank you" banner
sv: Aktivera banner för "Tack"

en: Clicking a link or button hides the "Thank you" message automatically.
sv: Om du klickar på en länk eller en knapp döljs meddelandet "Tack" automatiskt.

en: "Thank you" banner message
sv: Meddelande på banner för "Tack"

en: <h2>We use cookies on this site to enhance your user experience</h2><p>You have given your consent for us to set cookies.</p>
sv: <h2>Vi använder cookies på denna webbplats för att förbättra din användarupplevelse.</h2><p>Du har gett ditt samtycke för oss att ställa in cookies.</p>
