Eulerian (1.0.4) - en to fr translation catalogue (48 entries)

en: Value
fr: Valeur

en: Remove
fr: Retirer

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Search
fr: Rechercher

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Domain
fr: Domaine

en: Facets
fr: Facettes

en: Not configured
fr: Pas configuré

en: About
fr: À propos

en: @module (<span class="admin-enabled">enabled</span>)
fr: @module (<span class="admin-enabled">activé</span>)

en: Add tracking to specific pages
fr: Activer le suivi sur certaines pages

en: Track translation sets as one unit
fr: Grouper le suivi des traductions

en: Track internal search
fr: Suivre les recherches internes

en: Tracking
fr: Suivi

en: Status code
fr: Code du statut

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
fr: Pages sur lesquelles ce code PHP renvoie <code>TRUE</code> (recommandés aux experts)

en: Pages or PHP code
fr: Pages ou code PHP

en: Facet ID
fr: Identifiant (ID) de la facette

en: Custom variables
fr: Variables personnalisées

en: The custom variable name.
fr: Le nom de la variable personnalisée.

en: The %element-title is using the following forbidden tokens with personal identifying information: @invalid-tokens.
fr: Le %element-title utilise les jetons (<em>tokens</em>) interdits (avec une information d'identification personnelle) suivants : @invalid-tokens.

en: Every page except the listed pages
fr: Toutes les pages sauf les pages listées

en: The listed pages only
fr: Les pages listées seulement

en: Custom variable name #@slot
fr: Nom de la variable personnalisée #@slot

en: Custom variable value #@slot
fr: Value de la variable personnalisée #@slot

en: Use PHP for tracking visibility
fr: Utiliser PHP pour la visibilité du suivi

en: Enter PHP code in the field for tracking visibility settings.
fr: Saisir du code PHP dans le champs pour les paramètres de suivi de la visibilité.

en: Track User ID
fr: Suivre les ID des utilisateurs

en: Pages by their paths
fr: Pages par leurs chemins

en: Path "@page" not prefixed with slash.
fr: Le chemin "@page" n'est pas préfixé avec un slash.

en: Requires: @module-list
fr: Requiert : @module-list

en: @module (<span class="admin-missing">disabled</span>)
fr: @module (<span class="admin-missing">désactivé</span>)

en: Track content in colorbox modal dialogs
fr: Suivre le contenu dans les boîtes de dialogue modales colorbox

en: Enable to track the content shown in colorbox modal windows.
fr: Activer pour suivre le contenu affiché dans les fenêtres modales colorbox.

en: 403 - Access denied
fr: 403 - Accès refusé

en: Status Codes
fr: Codes

en: The custom parameter name.
fr: Le nom du paramètre personnalisé.

en: The custom parameter value.
fr: La valeur du paramètre personnalisé.

en: Status codes disabled
fr: Codes désactivés

en: Prevent tracking of pages with given HTTP Status code:
fr: Empêcher le suivi des pages avec un code HTTP donné :

en: 404 - Not found
fr: 404 - Ressource non trouvée

en: GET parameters
fr: Paramètres GET

en: Concatenation separator
fr: Séparateur de concaténation
