Event (2.0.0-rc2) - en to ja translation catalogue (61 entries)

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Author
ja: 投稿者

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: View
ja: ビュー

en: Event
ja: イベント

en: Updated
ja: 更新

en: Created
ja: 作成

en: Published
ja: 掲載

en: Revisions
ja: リビジョン

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Desc
ja: 降順

en: Events
ja: イベント

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Revert
ja: 戻す

en: Revisions for %title
ja: %title のリビジョン

en: Revision
ja: リビジョン

en: Changed
ja: 変更済

en: Not published
ja: 非掲載

en: Revision of %title from %date
ja: %date 時点での %title のリビジョン

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Apply
ja: 適用

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンに戻してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
ja: 本当に、%revision-date 時点のリビジョンを削除してもよろしいですか？

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Delete all revisions
ja: すべてのリビジョンを削除

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Copy of the revision from %date.
ja: %dateのリビジョンのコピーです。

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Add event
ja: イベントを追加

en: Current revision
ja: 現在のリビジョン

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Revision log message
ja: リビジョンログメッセージ

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Revision user
ja: リビジョンユーザー

en: Briefly describe the changes you have made.
ja: 行った変更について簡単に説明します。

en: The time that the current revision was created.
ja: 現在のリビジョンが作成された日時。

en: The user ID of the author of the current revision.
ja: 現在のリビジョンの投稿者のユーザーID。

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Revision translation affected
ja: 翻訳が影響するリビジョン

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
ja: 翻訳の最終編集版が現在のリビジョンに含まれるかどうかを示します。

en: @date by @username
ja: @date @username が投稿

en: @langname revisions for %title
ja: %titleの@langnameのリビジョン

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
ja: 本当に @language の翻訳を %revision-date のリビジョンに戻してもいいですか？

en: Revert content shared among translations
ja: 翻訳間で共有されるコンテンツを元に戻す

en: Revision create time
ja: リビジョン作成時間

en: A boolean indicating the published state.
ja: 公開状態の論理値です。
