Event Horizon (1.0.0-beta1) - en to pt translation catalogue (59 entries)

en: Home
pt: Início

en: Forgot password?
pt: Esqueceu-se da senha?

en: Content
pt: Conteúdo

en: RSS feed
pt: Feed RSS

en: Go to previous page
pt: Regressar à página anterior.

en: Go to parent page
pt: Ir para página pai

en: Go to next page
pt: Ir para a próxima página

en: Help
pt: Ajuda

en: Last post
pt: Última entrada

en: Page title
pt: Título da página

en: Page
pt: Página

en: Breadcrumb
pt: Navegação estrutural

en: Footer
pt: Rodapé

en: Custom
pt: Personalizado

en: Up
pt: Para cima

en: By
pt: Por

en: Close
pt: Fechar

en: Topics
pt: Tópicos

en: Posts
pt: Mensagens

en: Sidebar
pt: Barra lateral

en: Next page
pt: Próxima página

en: Go to first page
pt: Ir para a primeira página

en: Go to last page
pt: Ir para a última página

en: Copyright
pt: Direitos de autor

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Primary tabs
pt: Separadores primários

en: Secondary tabs
pt: Separadores secundários

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Content Above
pt: Conteúdo Acima

en: Pagination
pt: Paginação

en: Breadcrumbs
pt: Navegação estruturada

en: Status messages
pt: Mensagens de estado

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Current page
pt: Página atual

en: Highlighted
pt: Destacado

en: Previous page
pt: Página anterior

en: Text Formats
pt: Formatos de Texto

en: Close message
pt: Fechar mensagem

en: Last page
pt: Última página

en: Powered by
pt: Desenvolvido por

en: Primary menu
pt: Menu primário

en: Loading…
pt: A carregar…

en: Site branding
pt: Imagem de marca do sítio

en: Book outline for @book.title
pt: Esboço do livro para @book.title

en: Book traversal links for
pt: Links de passagem de livro para

en: First page
pt: Primeira página

en: Drupal Logo
pt: Logótipo do Drupal

en: Primary admin actions
pt: Ações principais do administrador

en: User account menu
pt: Menu de utilizador

en: Go to page @key
pt: Ir para a página @key

en: Tabs display toggle
pt: Alternar exibição de abas

en: Toggle Main Menu
pt: Alternar menu principal

en: Search form (narrow)
pt: Formulário de pesquisa (estreito)

en: Search form (wide)
pt: Formulário de pesquisa (amplo)

en: @title sub-navigation
pt: @title sub-navegação

en: Derivatives will be formed from this color.
pt: Derivativos serão formados a partir desta cor.

en: Base Primary Color
pt: Cor Primária Base

en: @fieldName has changed to @fieldValue
pt: @fieldName mudou para @fieldValue
