Event Horizon (1.0.0-rc2) - en to nl translation catalogue (57 entries)

en: Forgot password?
nl: Wachtwoord vergeten?

en: Content
nl: Inhoud

en: RSS feed
nl: RSS-feed

en: Go to previous page
nl: Ga naar vorige pagina

en: Go to parent page
nl: Naar de bovenliggende pagina

en: Go to next page
nl: Ga naar volgende pagina

en: Path
nl: Pad

en: Last post
nl: Laatste bericht

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Page
nl: Pagina

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Footer
nl: Voet

en: Custom
nl: Aangepast

en: Up
nl: Omhoog

en: By
nl: Door

en: Close
nl: Sluiten

en: Topics
nl: Onderwerpen

en: Posts
nl: Berichten

en: Sidebar
nl: Zijbalk

en: Next page
nl: Volgende pagina

en: Go to first page
nl: Ga naar eerste pagina

en: Go to last page
nl: Ga naar laatste pagina

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de inhoud gaan

en: Main navigation
nl: Hoofdnavigatie

en: Primary tabs
nl: Primaire tabs

en: Secondary tabs
nl: Secundaire tabs

en: MIME type
nl: MIME-type

en: Content Above
nl: Boven inhoud

en: Pagination
nl: Paginering

en: Breadcrumbs
nl: Kruimelpad

en: Status messages
nl: Statusberichten

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: Current page
nl: Huidige pagina

en: Highlighted
nl: Geaccentueerd

en: Previous page
nl: Vorige pagina

en: Text Formats
nl: Tekstopmaken

en: Close message
nl: Sluiten-bericht

en: Last page
nl: Laatste pagina

en: Primary menu
nl: Primair menu

en: Loading…
nl: Laden...

en: Site branding
nl: Branding van de website

en: Book outline for @book.title
nl: Boekstructuur voor @book.title

en: Book traversal links for
nl: Boeknavigatie-links voor

en: First page
nl: Eerste pagina

en: Drupal Logo
nl: Drupal-logo

en: Primary admin actions
nl: Primaire beheeracties

en: User account menu
nl: Gebruikersmenu

en: Go to page @key
nl: Ga naar pagina @key

en: Tabs display toggle
nl: Tabs-weergaveschakelaar

en: Toggle Main Menu
nl: Hoofdmenu in-/uitschakelen

en: Search form (narrow)
nl: Zoekformulier (smal)

en: Search form (wide)
nl: Zoekformulier (breed)

en: @title sub-navigation
nl: @title subnavigatie

en: Derivatives will be formed from this color.
nl: Van deze kleur worden andere kleuren afgeleid.

en: Base Primary Color
nl: Basis primaire kleur

en: @fieldName has changed to @fieldValue
nl: @fieldName is gewijzigd naar @fieldValue

en: Enter color in hexadecimal format (#abc123).
nl: Kleur invoeren in hexadecimaal-formaat (#abc123).
