Event Horizon (1.0.0-rc3) - en to id translation catalogue (45 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Forgot password?
id: Lupa Password

en: Content
id: Konten

en: RSS feed
id: Pasokan RSS

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to parent page
id: Ke halaman induk

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Path
id: Jalur

en: Last post
id: Kiriman terakhir

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Custom
id: Tersuai

en: Up
id: Ke atas

en: By
id: Oleh

en: Close
id: Tutup

en: Topics
id: Topik-topik

en: Posts
id: Pos

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: MIME type
id: Jenis MIME

en: Content Above
id: Konten Di Atas

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Text Formats
id: Format teks

en: Close message
id: Tutup pesan

en: Last page
id: Halaman terakhir

en: Powered by
id: Dibuat menggunakan

en: Primary menu
id: Menu utama

en: Loading…
id: Memuat...

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: First page
id: Halaman pertama

en: Drupal Logo
id: Logo Drupal

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Go to page @key
id: Buka halaman @key
