Event Platform (2.0.0) - en to fr translation catalogue (54 entries)

en: yes
fr: oui

en: Send email
fr: Envoyer un courriel

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Audience
fr: Auditoire

en: On
fr: Activé

en: Link
fr: Lien

en: Name
fr: Nom

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Program
fr: Programme

en: Schedule
fr: Planning

en: Event
fr: Évènement

en: Unassign
fr: Supprimer l'association

en: Off
fr: Désactivé

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Start Date
fr: Date de début

en: End Date
fr: Date de fin

en: Current
fr: Actuel

en: Job Title
fr: Titre du poste

en: Events
fr: Évènements

en: now
fr: maintenant

en: Redirect
fr: Rediriger

en: Filters
fr: Filtres

en: Level
fr: Niveau

en: Clear cache
fr: Vider le cache

en: Stats
fr: Statistiques

en: Duration
fr: Durée

en: Display Name
fr: Nom d'affichage

en: Short Description
fr: Description courte

en: Add to calendar
fr: Ajouter au calendrier

en: Edit Info
fr: Modifier l'Info

en: AND
fr: ET (AND)

en: Workflow State
fr: État du processus

en: Cron
fr: Tâche planifiée (cron)

en: News
fr: Nouvelles

en: Content Type
fr: Type de contenu

en: Event Name
fr: Nom de l'événement

en: Display message
fr: Afficher le message

en: When
fr: Quand

en: Organization
fr: Organisation

en: Decline
fr: Refuser

en: event
fr: événement

en: Generate
fr: Générer

en: - Any -
fr: - Tout -

en: Create user
fr: Créer un utilisateur

en: Reminder
fr: Rappel

en: Room
fr: Salle

en: Speaker(s)
fr: Présentateur(s)

en: Content limited to @limit characters, remaining: <strong>@remaining</strong>
fr: Contenu limité à @limit caractères, restant : <strong>@remaining</strong>

en: Configuration was saved.
fr: La configuration a été enregistrée.

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
fr: Créer un Nouveau Brouillon
