Event Platform (2.0.4) - en to hi translation catalogue (54 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Description
hi: उल्लेख

en: Audience
hi: दर्शक

en: Articles
hi: लेख

en: Action
hi: कार्रवाई

en: On
hi: चालू

en: Homepage
hi: मुख पृष्ठ

en: Date
hi: तारीख

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Message
hi: संदेश

en: Link
hi: कड़ी

en: Category
hi: वर्ग

en: Feed
hi: फ़ीड

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: True
hi: सही

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: URL
hi: यूआरएल

en: Unassign
hi: निरस्त करें

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: All
hi: सभी

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Off
hi: बंद

en: Score
hi: स्कोर

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Start Date
hi: आरंभ तारीख

en: End Date
hi: अंतिम तारीख

en: Current
hi: मौजूदा

en: State
hi: अवस्था

en: Desc
hi: अवरोही

en: Filters
hi: फ़िल्टर

en: Duration
hi: अवधि

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Display Name
hi: प्रदर्शित होने वाला नाम

en: Session
hi: सेशन

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Apply
hi: लागू करें

en: Copyright
hi: कॉपीराइट

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
hi: एक निश्चित वर्गीकरण शब्द से संबंधित सामग्री।

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
hi: प्रारूप

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
hi: नया ड्राफ्ट बनाएं
