Event Platform (2.0.4) - en to pt translation catalogue (80 entries)

en: Title
pt: Título

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Description
pt: Descrição

en: Audience
pt: Público

en: Articles
pt: Artigos

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Ligado

en: Homepage
pt: Página Pessoal

en: Date
pt: Data

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Message
pt: Mensagem

en: Link
pt: Ligação

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Save
pt: Guardar

en: True
pt: Verdadeiro

en: Default
pt: Por defeito

en: Program
pt: Programa

en: Schedule
pt: Agenda

en: Event
pt: Evento

en: Unassign
pt: Retirar

en: Attachment
pt: Anexo

en: All
pt: Todos

en: Page
pt: Página

en: Off
pt: Desligado

en: Score
pt: Pontuação

en: Filter
pt: Filtro

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Authored by
pt: Criado por

en: Start Date
pt: Data de Início

en: End Date
pt: Data de Fim

en: Current
pt: Atual

en: State
pt: Estado

en: Jobs
pt: Empregos

en: Events
pt: Eventos

en: Filters
pt: Filtros

en: Level
pt: Nível

en: Duration
pt: Duração

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Display Name
pt: Nome a Exibir

en: minutes
pt: minutos

en: Add to calendar
pt: Adicionar à agenda

en: Accepted
pt: Aceite

en: Edit Info
pt: Editar informação

en: Session
pt: Sessão

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: News
pt: Notícias

en: Content Type
pt: Tipo de Conteúdo

en: Complete
pt: Concluída

en: Apply
pt: Aplicar

en: sponsors
pt: apoios

en: Event Name
pt: Nome do evento

en: Copyright
pt: Direitos de autor

en: Organization
pt: Organização

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Speaker
pt: Orador

en: Decline
pt: Rejeitar

en: event
pt: evento

en: Dates
pt: Datas

en: Generate
pt: Gerar

en: Sessions
pt: Sessões

en: Flags
pt: Sinalizadores

en: Webform submission
pt: Envio de formulário

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Moderation state
pt: Estado de moderação

en: Master
pt: Principal

en: Entity Reference
pt: Referência de Entidade

en: Training
pt: Formação

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
pt: Conteúdo pertencente a um certo termo de taxonomia.

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
pt: Rascunho

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
pt: Criar novo rascunho

en: Trainings
pt: Formações
