Event Platform (2.0.5) - en to ru translation catalogue (88 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Description
ru: Описание

en: Audience
ru: Аудитория

en: Articles
ru: Статьи

en: Action
ru: Действие

en: On
ru: Вкл

en: Homepage
ru: Домашняя страница

en: Date
ru: Дата

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: Message
ru: Сообщение

en: Link
ru: Ссылка

en: Category
ru: Категория

en: Feed
ru: Поток данных

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Save
ru: Сохранить

en: True
ru: Истина

en: Default
ru: По умолчанию

en: Program
ru: Программа

en: Schedule
ru: Расписание

en: Event
ru: Событие

en: Unassign
ru: Отменить назначение

en: Attachment
ru: Вложение

en: All
ru: Все

en: Block
ru: Блок

en: Page
ru: Страница

en: Off
ru: Выкл

en: Score
ru: Результат

en: Filter
ru: Фильтр

en: Location
ru: Место

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Authored by
ru: Автор

en: Start Date
ru: Дата начала

en: End Date
ru: Дата окончания

en: Current
ru: Текущий

en: State
ru: Состояние

en: Desc
ru: По убыванию

en: Events
ru: Мероприятия

en: Filters
ru: Фильтры

en: Level
ru: Уровень

en: Stats
ru: Статистика

en: Duration
ru: Продолжительность

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Display Name
ru: Отображаемое имя

en: minutes
ru: минут

en: Add to calendar
ru: Добавить в календарь

en: Accepted
ru: Принятые

en: Edit Info
ru: Редактировать информацию

en: Workflow State
ru: Состояние документооборота

en: Session
ru: Сессия

en: ‹ Previous
ru: ‹ Предыдущий

en: Next ›
ru: Следующий ›

en: News
ru: Новости

en: Content Type
ru: Тип материала

en: Complete
ru: Завершён

en: Apply
ru: Применить

en: Copyright
ru: Авторские права (Copyright)

en: Organization
ru: Организация

en: Offset
ru: Пропустить

en: Decline
ru: Отклонить

en: event
ru: событие

en: Dates
ru: Даты

en: Generate
ru: Создать

en: Sessions
ru: Сеансы

en: Flags
ru: Флаги

en: Bio
ru: Био

en: Webform submission
ru: Отправление веб-форм

en: - Any -
ru: - Любой -

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Moderation state
ru: Состояние модерации

en: Event Details
ru: Подробности события

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Master
ru: Основной

en: Entity Reference
ru: Ссылка на сущность

en: Content limited to @limit characters, remaining: <strong>@remaining</strong>
ru: Содержание ограничено до @limit символов, осталось: <strong>@remaining</strong>

en: Training
ru: Занятия

en: CTA
ru: ПКД

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
ru: Материалы, относящиеся к определённому термину таксономии.

en: Provides dynamic entity relationship diagrams for all of your Drupal entities.
ru: Предоставляет динамические диаграммы отношений между сущностями для всех ваших сущностей Drupal.

en: Configuration was saved.
ru: Конфигурация была сохранена.

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ru: Черновик

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ru: Создать новый черновик

en: Trainings
ru: Программы обучения
