Event Platform (2.0.5) - en to uk translation catalogue (94 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Confirm
uk: Підтвердити

en: Description
uk: Опис

en: Audience
uk: Аудиторія

en: Articles
uk: Статті

en: Action
uk: Дія

en: On
uk: Увімкнено

en: Homepage
uk: Головна сторінка

en: Date
uk: Дата

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: Message
uk: Повідомлення

en: Link
uk: Посилання

en: Category
uk: Категорія

en: Feed
uk: Канал

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Save
uk: Зберегти

en: True
uk: Істина

en: Default
uk: Базово

en: Program
uk: Програма

en: Schedule
uk: Розклад

en: URL
uk: URL-адреса

en: Event
uk: Подія

en: Unassign
uk: Відмінити призначення

en: Attachment
uk: Долучення

en: All
uk: Все

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Off
uk: Вимкнено

en: Score
uk: Вага

en: Filter
uk: Фільтр

en: Location
uk: Місце розташування

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Authored by
uk: Автор

en: Start Date
uk: Дата початку

en: End Date
uk: Кінцева дата

en: Current
uk: Поточна

en: State
uk: Стан

en: Desc
uk: Спад

en: Job Title
uk: Посада

en: Jobs
uk: Завдання

en: Events
uk: Події

en: Filters
uk: Фільтри

en: Level
uk: Рівень

en: Stats
uk: Статистика

en: Duration
uk: Тривалість

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Display Name
uk: Відображуване ім'я

en: Short Description
uk: Короткий Опис

en: minutes
uk: хвилин(и)

en: Add to calendar
uk: Додати в календар

en: Accepted
uk: Прийняте

en: Edit Info
uk: Редагувати інфо

en: Workflow State
uk: Стан документообігу

en: Session
uk: Сеанс

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: News
uk: Новини

en: Content Type
uk: Тип матеріалу

en: Complete
uk: Завершене

en: Apply
uk: Застосувати

en: Copyright
uk: Авторські права

en: When
uk: Коли

en: Organization
uk: Організація

en: Offset
uk: Зміщення

en: Speaker
uk: Доповідач

en: Decline
uk: Відхилити

en: event
uk: подія

en: Dates
uk: Дати

en: Generate
uk: Згенерувати

en: Sessions
uk: Сеанси

en: Flags
uk: Прапори

en: Bio
uk: Біо

en: Webform submission
uk: Надсилання веб-форми

en: - Any -
uk: - Будь-який -

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Moderation state
uk: Стан модерації

en: Room
uk: Кімната

en: Event Details
uk: Подробиці події

en: Asc
uk: Зрост

en: Master
uk: Головне

en: Entity Reference
uk: Посилання на сутність

en: Content limited to @limit characters, remaining: <strong>@remaining</strong>
uk: Обмеження матеріалу у символах - @limit, залишилось - <strong>@remaining</strong>

en: Training
uk: Тренування

en: events
uk: події

en: Content belonging to a certain taxonomy term.
uk: Матеріали, що стосуються певного терміну таксономії.

en: Configuration was saved.
uk: Конфігурацію збережено.

en: Session Evaluation
uk: Оцінка сеансу

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
uk: Чернетка

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
uk: Створити нову чернетку
