Events Theme (2.0.1) - en to de translation catalogue (24 entries)

en: Content
de: Inhalt

en: Help
de: Hilfe

en: Page title
de: Seitentitel

en: Header
de: Kopfzeile

en: Left sidebar
de: Linke Seitenleiste

en: Right sidebar
de: Rechte Seitenleiste

en: Main navigation
de: Hauptnavigation

en: Front Page Slideshow
de: Slideshow auf der Startseite

en: Breadcrumbs
de: Pfadnavigation

en: Status messages
de: Status-Nachrichten

en: Main page content
de: Hauptinhalt der Seite

en: Footer First
de: Erste Fußzeile

en: Show slideshow
de: Slideshow anzeigen

en: Check this option to show Slideshow in front page. Uncheck to hide.
de: Slideshow auf der Startseite anzeigen.

en: Social Profile
de: Soziales Profil

en: Show Social Icons
de: Social-Media-Symbole anzeigen

en: events
de: Veranstaltungen

en: Site branding
de: Branding der Website

en: Primary admin actions
de: Primäre Verwaltungsaktionen

en: You can change the title, url and image of each slide in the following Slide Setting fieldsets.
de: Sie können den Titel, die URL und das Bild jeder Folie in den folgenden Einstellungen ändern.

en: Facebook Url
de: Facebook-URL

en: Twitter Url
de: Twitter-URL

en: Instagram Url
de: Instagram-URL

en: Linkedin Url
de: Linkedin-URL
