Events Seats Field (8.x-1.0-rc1) - en to de translation catalogue (36 entries)

en: Title
de: Titel

en: Delete
de: Löschen

en: Value
de: Wert

en: Cancel
de: Abbrechen

en: Remove
de: Entfernen

en: Description
de: Beschreibung

en: Currency
de: Währung

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: None
de: Keine

en: Label
de: Beschriftung

en: Price
de: Preis

en: General
de: Allgemein

en: Both
de: Beide

en: Rows
de: Zeilen

en: Clone
de: Duplizieren

en: Template
de: Vorlage

en: fields
de: Felder

en: Size of textfield
de: Größe des Textfeldes

en: Are you sure you want to delete %name?
de: Möchten Sie %name wirklich löschen?

en: Source
de: Quelle

en: Left
de: Links

en: Right
de: Rechts

en: Default value
de: Standardwert

en: Space
de: Leerzeichen

en: Columns
de: Spalten

en: Machine name
de: Systemname

en: About
de: Über

en: Debug mode
de: Debug-Modus

en: Placeholder
de: Platzhalter

en: Numbered
de: Nummeriert

en: Places
de: Orte

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
de: Text, der bis zur Eingabe eines Wertes im Feld angezeigt wird. Dies ist üblicherweise ein Beispiel für das erwartete Format oder eine kurze Beschreibung.

en: Placeholder: @placeholder
de: Platzhalter: @placeholder

en: content @type: deleted @label.
de: Inhalt @type: @label wurde gelöscht.

en: Textfield size: @size
de: Größe des Textfeldes: @size
