Events Seats Field (8.x-1.0-rc1) - en to tr translation catalogue (36 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Delete
tr: Sil

en: Value
tr: Değer

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Currency
tr: Para birimi

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: None
tr: Hiçbiri

en: Label
tr: Etiket

en: Price
tr: Fiyat

en: General
tr: Genel

en: Both
tr: İkisi de

en: Rows
tr: Satırlar

en: Clone
tr: Kopya

en: Template
tr: Şablon

en: fields
tr: alanlar

en: Size of textfield
tr: Metin alanının boyutu

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Source
tr: Kaynak

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Ok
tr: Tamam

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Space
tr: Boşluk

en: Euro
tr: Avro

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Machine name
tr: Makine adı

en: About
tr: Hakkında

en: Debug mode
tr: Hata ayıklama (debug) kipi

en: Placeholder
tr: Yer tutucu

en: Numbered
tr: Numaralı

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
tr: Bir değer girilinceye kadar alanın içinde gösterilecek metin. Bu ipucu genellikle bir örnek değer ya da beklenen biçimin kısa bir açıklamasıdır.

en: Placeholder: @placeholder
tr: Yer tutucu: @placeholder

en: Textfield size: @size
tr: Metin alanı boyutu: @size
