Events Seats Field (8.x-1.0-rc1) - en to fr translation catalogue (33 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Delete
fr: Supprimer

en: Value
fr: Valeur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Currency
fr: Devise

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: None
fr: Aucun(e)

en: Label
fr: Libellé

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Price
fr: Prix

en: General
fr: Général

en: Both
fr: Les deux

en: Rows
fr: Rangées

en: Clone
fr: Cloner

en: Template
fr: Gabarit

en: fields
fr: champs

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Space
fr: Espace

en: Columns
fr: Colonnes

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Debug mode
fr: Mode debug

en: Numbered
fr: Numéroté

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
fr: Texte qui apparaîtra dans le champ jusqu'à ce qu'une valeur soit saisie. Cet indice est en général un exemple, ou une brève description du format attendu.

en: Placeholder: @placeholder
fr: Placeholder : @placeholder

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: Textfield size: @size
fr: Taille du champ texte : @size
