Events Seats Field (8.x-1.0-rc1) - en to it translation catalogue (30 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Delete
it: Elimina

en: Value
it: Valore

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Currency
it: Valuta

en: Yes
it: Sì

en: None
it: Nessuno

en: Label
it: Etichetta

en: Price
it: Prezzo

en: General
it: Generale

en: Both
it: Entrambi

en: Rows
it: Righe

en: Clone
it: Clona

en: fields
it: campi

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Source
it: Sorgente

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Space
it: Spazio

en: Columns
it: Colonne

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Placeholder
it: Segnalibro

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder: @placeholder
it: Segnaposto: @placeholder

en: Textfield size: @size
it: Dimensione campo di testo: @size
