Events Seats Field (8.x-1.0-rc1) - en to pt translation catalogue (31 entries)

en: Title
pt: Título

en: Delete
pt: Eliminar

en: Value
pt: Valor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Currency
pt: Moeda

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: None
pt: Nenhum

en: Label
pt: Etiqueta

en: Price
pt: Preço

en: General
pt: Geral

en: Both
pt: Ambos

en: Rows
pt: Linhas

en: Clone
pt: Clonar

en: fields
pt: campos

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: Source
pt: Fonte

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Space
pt: Espaço

en: Columns
pt: Colunas

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: Placeholder
pt: Espaço reservado

en: Numbered
pt: Numerado

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
pt: O texto que irá ser mostrado dentro do campo até que um valor seja inserido. Normalmente, esta sugestão é um exemplo do valor a inserir ou uma breve descrição do formato esperado.

en: Textfield size: @size
pt: Tamanho do campo de texto: @size
