EverLMS for LangMasters Course (1.0.0-alpha1) - en to fa translation catalogue (160 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Body
fa: بدنه

en: Next
fa: بعدی

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Confirm
fa: تایید

en: Age
fa: سن

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Action
fa: عملکرد

en: On
fa: روشن

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Download
fa: دانلود

en: Version
fa: نسخه

en: unpublished
fa: منتشر نشده

en: Login
fa: ورود

en: Release notes
fa: یادداشت‌های انتشار

en: Edit
fa: ویرایش

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: Test
fa: آزمایش

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Parent
fa: والد

en: Category
fa: دسته بندی

en: Name
fa: نام

en: Go to previous page
fa: برو به صفحه قبلی

en: Go to parent page
fa: برو به صفحه والد

en: Go to next page
fa: برو به صفحه بعدی

en: Back
fa: بازگشت

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Help
fa: راهنما

en: True
fa: صحیح

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Blank
fa: خالی

en: Top
fa: بالا

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Add
fa: افزودن

en: Audio
fa: صوتی

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Updated
fa: به‌روز

en: ID
fa: شناسه

en: n/a
fa: هیچ

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Question
fa: سوال

en: Answer
fa: پاسخ

en: All
fa: همه

en: Last post
fa: آخرین ارسال

en: Add content
fa: افزودن محتوا

en: Page
fa: صفحه

en: Breadcrumb
fa: مسیر راهنما

en: Web Server
fa: وب سرور

en: Database
fa: پایگاه داده

en: Off
fa: خاموش

en: Header
fa: سربرگ

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: فیلتر

en: Promoted to front page
fa: نمایش در صفحه اول

en: N/A
fa: هیچ

en: Up
fa: بالا

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: Medium
fa: متوسط

en: Media
fa: رسانه

en: Widget
fa: ساختار

en: System
fa: سیستم

en: Desc
fa: نزولی

en: Owner
fa: مالک

en: By
fa: توسط

en: Table
fa: جدول

en: Forum
fa: انجمن

en: Link text
fa: متن پیوند

en: Add new comment
fa: افزودن دیدگاه جدید

en: Class
fa: کلاس

en: Uninstall
fa: عزل

en: Level
fa: سطح

en: Close
fa: بستن

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Confirmation
fa: تایید

en: Authoring information
fa: اطلاعات نویسنده

en: Key
fa: کلید

en: Token
fa: توکن

en: Source
fa: منبع

en: Topics
fa: موضوعات

en: Posts
fa: ارسال‌ها

en: Choice
fa: انتخاب

en: Video
fa: ویدیو

en: Installed
fa: نصب شده

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Document
fa: سند

en: New
fa: جدید

en: ‹ Previous
fa: < قبلی

en: Next ›
fa: بعدی >

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Tabs
fa: زبانه‌ها

en: Next page
fa: صفحه بعد

en: Go to first page
fa: برو به صفحه اول

en: Go to last page
fa: برو به صفحه آخر

en: Grid
fa: شبکه

en: Copyright
fa: حق تالیف

en: Audio file
fa: فایل صوتی

en: Green
fa: سبز

en: Blue
fa: آبی

en: URL path settings
fa: تنظیمات مسیر نشانی

en: Skin
fa: پوسته

en: Offset
fa: جابجایی

en: Featured
fa: ویژه

en: Headline
fa: عنوان

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Memory limit
fa: محدودیت حافظه

en: Notification
fa: اطلاع‌رسانی

en: original
fa: اصلی

en: No link
fa: بدون پیوند

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Main menu
fa: منوی اصلی

en: Quiz Results
fa: نتایج آزمون

en: Quiz
fa: آزمون

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: Language settings
fa: تنظیمات زبان

en: - All -
fa: - همه -

en: No modules are available to uninstall.
fa: هیچ ماژولی جهت حذف وجود ندارد.

en: Last checked: @time ago
fa: آخرین بررسی: @time قبل

en: Last checked: never
fa: آخرین بررسی: هرگز

en: Includes: %includes
fa: عبارتند از: %includes

en: Sort descending
fa: مرتب‌سازی نزولی

en: Sort ascending
fa: مرتب‌سازی صعودی

en: Sidebar first
fa: نوار کناری اول

en: All content
fa: تمامی محتوا

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Main Menu
fa: منو اصلی

en: Full comment
fa: نظر کامل

en: view actual size
fa: نمایش اندازه واقعی

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: Includes:
fa: شامل:

en: Enabled: %includes
fa: فعال‌شده: %includes

en: Disabled: %disabled
fa: غیرفعال: %disabled

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
fa: از تگ‌ها برای گروه‌بندی موضوعات مختلف در دسته‌ها استفاده کنید.

en: No media available.
fa: رسانه‌ای در دسترس نیست

en: Current page
fa: صفحه جاری

en: Highlighted
fa: موارد برجسته

en: Sidebar second
fa: نوار کناری دوم

en: Text Formats
fa: قالب‌بندی‌های متن

en: Asc
fa: صعودی

en: Link to the referenced entity
fa: پیوند به ارجاع موجودیت

en: Last saved
fa: آخرین ذخیره

en: Not saved yet
fa: هنوز ذخیره نشده است

en: Default comments
fa: دیدگاه‌های پیش‌فرض

en: Allows commenting on content
fa: اجازه ثبت دیدگاه در مورد محتوا را می دهد

en: Media library
fa: کتابخانه رسانه

en: General System Information
fa: اطلاعات عمومی سیستم

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
fa: یک فایل یا سند بارگذاری شده، مانند PDF.
