EverLMS for LangMasters Course (1.0.0-alpha1) - en to ar translation catalogue (175 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Body
ar: المتن

en: Next
ar: التالي

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: Submit
ar: إرسال

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: Confirm
ar: تأكيد

en: Age
ar: العمر

en: Description
ar: الوصف

en: Language
ar: اللغة

en: Disabled
ar: معطل

en: Action
ar: إجراء

en: On
ar: في

en: Tags
ar: وسوم

en: Download
ar: تحميل

en: Version
ar: النسخة

en: unpublished
ar: غير منشور

en: Release notes
ar: ملاحظات النسخة

en: Edit
ar: تحرير

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Test
ar: الاختبار

en: Link
ar: رابط

en: Image
ar: الصورة

en: Parent
ar: الأب

en: Category
ar: التصنيف

en: Name
ar: الاسم

en: Go to previous page
ar: الذهاب إلى الصفحة السابقة

en: Go to parent page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأم

en: Go to next page
ar: الذهاب إلى الصفحة التالية

en: Back
ar: رجوع

en: Label
ar: التسمية

en: Preview
ar: معاينة

en: Help
ar: مساعدة

en: True
ar: صحيح

en: Default
ar: الافتراضي

en: Blank
ar: فارغ

en: Top
ar: الأعلى

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Add
ar: إضافة

en: Audio
ar: الصوت

en: Teaser
ar: موجز

en: Updated
ar: التحديث

en: ID
ar: المعرف ID

en: n/a
ar: غير متوفر

en: Created
ar: الإنشاء

en: Question
ar: السؤال

en: All
ar: الكل

en: Last post
ar: آخر موضوع

en: Add content
ar: إضافة محتوى

en: Page
ar: الصفحة

en: Breadcrumb
ar: مسار التنقل

en: Web Server
ar: خادم الشبكة

en: Database
ar: قاعدة البيانات

en: Off
ar: إيقاف

en: Header
ar: الترويسة

en: Comment
ar: التعليق

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: N/A
ar: غير موجود

en: Up
ar: اعلى

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Medium
ar: متوسط

en: Media
ar: ميديا

en: Widget
ar: عنصر إدخال

en: System
ar: النظام

en: Desc
ar: تنازلي

en: Owner
ar: المالك

en: By
ar: بواسطة

en: Table
ar: جدول

en: Forum
ar: المنتدى

en: Link text
ar: نص الرابط

en: Add new comment
ar: إضافة تعليق جديد

en: Uninstall
ar: إزالة

en: Close
ar: إغلاق

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Authoring information
ar: معلومات التاليف

en: Key
ar: المفتاح

en: Source
ar: المصدر

en: Topics
ar: المناقشات

en: Posts
ar: المحتوى

en: Choice
ar: اختيار

en: Video
ar: فيديو

en: Installed
ar: مثبت

en: Changed
ar: تم التغير

en: Document
ar: وثيقة

en: New
ar: جديد

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Next page
ar: الصفحة التالية

en: Go to first page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأولى

en: Go to last page
ar: الذهاب إلى الصفحة الأخيرة

en: Grid
ar: شبكة

en: Copyright
ar: جميع الحقوق محفوظة

en: Audio file
ar: ملف الصوت

en: Blue
ar: أزرق

en: URL path settings
ar: إعدادات المسار

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Featured
ar: متميز

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Memory limit
ar: حد الذاكرة

en: Newest first
ar: الأحدث أولاً

en: original
ar: الأصلية

en: No link
ar: لا رابط

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: Difficulty
ar: الصعوبة

en: Video file
ar: ملف الفيديو

en: Main menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Quiz
ar: مسابقة

en: Items per page
ar: العناصر لكل صفحة

en: Language settings
ar: إعدادات اللغات

en: - All -
ar: - الكل -

en: Publishing status
ar: حالة النشر

en: Pagination
ar: ترقيم الصفحات

en: No modules are available to uninstall.
ar: لا توجد وحدات يمكن إزالتها.

en: Last checked: @time ago
ar: آخر تحقق : منذ @time

en: Last checked: never
ar: آخر تحقق: لم يتم التحقق بعد

en: Includes: %includes
ar: تشمل: %includes

en: Apply filters
ar: عمل تصفية

en: « First
ar: « الأولى

en: Last »
ar: الأخيرة »

en: Sort descending
ar: التصنيف التنازلي

en: Sidebar first
ar: العمود الجانبي الأول

en: All content
ar: كل المحتوى

en: Machine name:
ar: الاسم الآلي:

en: Published status
ar: حالة النشر

en: Full comment
ar: التعليق بأكمله

en: view actual size
ar: عرض الحجم الحالي

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Includes:
ar: يحتوي:

en: Enabled: %includes
ar: المفعلة: %includes

en: Disabled: %disabled
ar: المعطلة: %disabled

en: No media available.
ar: لا توجد وسائط متاحة.

en: Video URL
ar: رابط الفيديو (URL)

en: Current page
ar: الصفحة الحاليّة

en: Highlighted
ar: مبرز

en: Sidebar second
ar: الشريط الجانبي الثاني

en: Previous page
ar: الصفحة السابقة

en: Text Formats
ar: تنسيقات النص

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Display | Displays
ar[0]: عروض
ar[1]: عرض
ar[2]: عرضان
ar[3]: عروض
ar[4]: عرضا
ar[5]: عرض

en: Last Cron Run
ar: آخر تشغيل كرون

en: Link label to the referenced entity
ar: تسمية الرابط بناء على الكيان المرجعي

en: Last page
ar: الصفحة الأخيرة

en: Toolbar configuration
ar: تهيئة شريط الأدوات

en: Available buttons
ar: الأزرار المتاحة

en: Active toolbar
ar: شريط الأدوات النشط

en: Missing translations for:
ar: ترجمات مفقودة لـ:

en: Not saved yet
ar: لم يتم الحفظ بعد

en: By proceeding you won't be able to go back and edit your answers.
ar: إذا نقرت على موافق فلن تكون قادرا على العودة وتعديل إجاباتك.

en: Book outline for @book.title
ar: خطوط الكتاب العريضة لعنوان @book.

en: Book traversal links for
ar: كتاب روابط اجتياز لـ

en: Allows commenting on content
ar: السماح بالتعليق على المحتوى

en: First page
ar: الصفحة الأولى

en: Submitted by @author_name on @date
ar: أضيفت بواسطة @author_name بتاريخ @date

en: Media library
ar: مكتبة الوسائط

en: Basic HTML
ar: HTML أساسي

en: Go to page @key
ar: الانتقال إلى الصفحة @key

en: A locally hosted audio file.
ar: ملف صوتي مستضاف محلياً (داخلياً).

en: A locally hosted video file.
ar: ملف فيديو مستضاف محلياً (داخلياً).

en: Name (A-Z)
ar: الاسم (أ-ي)

en: Name (Z-A)
ar: الاسم (ي-أ)

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ar: مقطع فيديو مستضاف عن بُعد من YouTube أو Vimeo.

en: Edit {{ name }}
ar: تحرير {{ name }}

en: Delete {{ name }}
ar: حذف {{ اسم }}

en: An uploaded file or document, such as a PDF.
ar: ملف أو مستند تم رفعه ، مثل ملفات بامتداد PDF.
