Examples for Developers (3.0.1-beta1) - en to fr translation catalogue (104 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Next
fr: Suivant

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Value
fr: Valeur

en: Closed
fr: Fermé

en: List
fr: Lister

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Age
fr: Âge

en: Language
fr: Langue

en: Quantity
fr: Quantité

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Links
fr: Liens

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Password
fr: Mot de passe

en: Weight
fr: Poids

en: none
fr: aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Back
fr: Précédent

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Text
fr: Texte

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: User Name
fr: Nom d'utilisateur

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Email
fr: Courriel

en: Created
fr: Créé

en: Active
fr: Actif

en: Your name
fr: Votre nom

en: E-mail address
fr: Adresse de courriel

en: 1 day
fr: 1 jour

en: Details
fr: Détails

en: Id
fr: Identifiant (ID)

en: Phone
fr: Téléphone

en: Color
fr: Couleur

en: Role
fr: Rôle

en: No entries available.
fr: Aucun message disponible

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Temperature
fr: Température

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: Default language
fr: Langue par défaut

en: Second
fr: Seconde

en: Your message has been sent.
fr: Votre message a été envoyé.

en: Red
fr: Rouge

en: Changed
fr: Modifié

en: Purple
fr: Violet

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: Contact settings
fr: Paramètres de contact

en: Tabs
fr: Onglets

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Examples
fr: Exemples

en: Publisher
fr: Éditeur

en: Third
fr: Troisième

en: Fourth
fr: Quatrième

en: Surname
fr: Nom de famille

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: Machine name
fr: Nom système

en: Delete contact
fr: Supprimer le contact

en: Errors
fr: Erreurs

en: Choose
fr: Choisir

en: Debugging
fr: Débogage

en: Yellow
fr: Jaune

en: Created by
fr: Créé par

en: Parent ID
fr: Identifiant (ID) du  parent

en: Next step
fr: Étape suivante

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: Poll status
fr: Statut du sondage

en: Cron ran successfully.
fr: La tâche planifiée (cron) a réussi.

en: Cron run failed.
fr: La tâche planifiée (cron) a échoué.

en: Hello world!
fr: Bonjour le monde !

en: Item ID
fr: Identifiant d'élément

en: Numbers
fr: Nombres

en: Previous step
fr: Étape précédente

en: Administer settings
fr: Administrer les paramètres

en: Machine Name
fr: Nom système

en: Advanced list
fr: Liste avancée

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
fr: Une erreur est survenue lors du traitement de @operation avec pour arguments : @args

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Simple Form
fr: Formulaire simple

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Example modules
fr: Modules d'exemple

en: Modal form
fr: Formulaire modal

en: Simple text-based formatter
fr: Mise en forme textuelle simple

en: Enter your first name.
fr: Saisissez votre prénom.

en: Enter your last name.
fr: Saisissez votre nom de famille.

en: That e-mail address is not valid.
fr: Cette adresse de courriel n'est pas valide

en: The color code in this field is @code
fr: Le code couleur de ce champ est @code

en: Create directory
fr: Créer un répertoire

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: -select-
fr: -sélectionner-
