Examples for Developers (4.0.1) - en to el translation catalogue (89 entries)

en: Title
el: Τίτλος

en: Body
el: Κυρίως κείμενο

en: Next
el: Επόμενο

en: Status
el: Κατάσταση

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Submit
el: Υποβολή

en: Value
el: Αξία

en: Type
el: Τύπος

en: Closed
el: Έχει κλείσει

en: yes
el: ναι

en: List
el: Λίστα

en: Subject
el: Θέμα

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Age
el: Ηλικία

en: Description
el: Περιγραφή

en: Language
el: Γλώσσα

en: Quantity
el: Ποσότητα

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Size
el: Μέγεθος

en: Links
el: Σύνδεσμοι

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Message
el: Μήνυμα

en: Password
el: Συνθηματικό

en: Weight
el: Βάρος

en: Parent
el: Γονέας

en: none
el: κανένα

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Name
el: Όνομα

en: Back
el: Πίσω

en: Label
el: Ετικέτα

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Add
el: Προσθήκη

en: View
el: Προβολή

en: Text
el: Κείμενο

en: 1 hour
el: 1 ώρα

en: User Name
el: Όνομα Χρήστη

en: no
el: όχι

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: Active
el: Ενεργό

en: Your name
el: Το όνομά σας

en: E-mail address
el: Διεύθυνση e-mail

en: 1 day
el: 1 ημέρα

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Introduction
el: Εισαγωγή

en: Phone
el: Τηλέφωνο

en: Desc
el: Φθί

en: Color
el: Χρώμα

en: Role
el: Ρόλος

en: First name
el: Όνομα

en: Last name
el: Επώνυμο

en: Users
el: Χρήστες

en: Temperature
el: Θερμοκρασία

en: Sort by
el: Ταξινόμηση κατά

en: Default language
el: Προκαθορισμένη γλώσσα

en: Second
el: Δευτερόλεπτο

en: Your message has been sent.
el: Το μήνυμά σας στάλθηκε.

en: Changed
el: Τροποποιημένο

en: @type: deleted %title.
el: @type: διαγράφηκε το %title.

en: Contact settings
el: Ρυθμίσεις επικοινωνίας

en: Tabs
el: Καρτέλες

en: Default value
el: Προεπιλεγμένη τιμή

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Examples
el: Παραδείγματα

en: 5 minutes
el: 5 λεπτά

en: 1 minute
el: 1 λεπτό

en: Language code
el: Κωδικός γλώσσας

en: Blue
el: Μπλε

en: Offset
el: Αντιστάθμιση

en: Machine name
el: Όνομα μηχανής

en: By name
el: Ανά όνομα

en: Delete contact
el: Διαγραφή επαφής

en: Newest first
el: Τα νεότερα πρώτα

en: Debugging
el: Αποσφαλμάτωση

en: Parent ID
el: Γονικό ID

en: Items per page
el: Είδη ανά σελίδα

en: - All -
el: - Όλα -

en: First item
el: Πρώτο στοιχείο

en: Second item
el: Δεύτερο στοιχείο

en: Poll status
el: Κατάσταση ψηφοφορίας

en: Cron ran successfully.
el: Η εκτέλεση του cron έγινε με επιτυχία.

en: Cron run failed.
el: Η εκτέλεση του cron απέτυχε.

en: Item ID
el: ID αντικειμένου

en: Administer settings
el: Διαχείριση των ρυθμίσεων

en: Weight for @title
el: Βάρος για τον @title

en: Asc
el: Αύξ
