Examples for Developers (4.0.2) - en to hi translation catalogue (85 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Next
hi: अगला

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: Closed
hi: बंद

en: yes
hi: हां

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Age
hi: उम्र

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Quantity
hi: मात्रा

en: Go
hi: चले जाओ

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Size
hi: आकार

en: Links
hi: लिंक

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Message
hi: संदेश

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Weight
hi: मान

en: Parent
hi: मूल जनक

en: none
hi: कोई नहीं

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Back
hi: वापस

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Text
hi: लेख

en: 1 hour
hi: @count घंटे

en: ID
hi: आईडी

en: Email
hi: ईमेल

en: no
hi: नहीं

en: Created
hi: निर्मित

en: Active
hi: सक्रिय

en: Drupal
hi: ड्रूपल

en: Your name
hi: आपका नाम

en: E-mail address
hi: ई-मेल पता

en: 1 day
hi: १ दिन

en: Details
hi: विस्तृत सूचना

en: Introduction
hi: प्रस्तावना

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Desc
hi: अवरोही

en: Color
hi: रंग

en: Role
hi: भूमिका

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Default language
hi: स्वतः भाषा

en: Node title
hi: नोड शीर्षक

en: Second
hi: सेकंड

en: Your message has been sent.
hi: आपका संदेश भेज दिया गया

en: Changed
hi: बदल गया

en: @type: deleted %title.
hi: @type: %title मिटाया गया

en: Contact settings
hi: संपर्क सेटिंग

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Apply
hi: लागू करें

en: 1 minute
hi: 1 मिनट

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Blue
hi: नीला

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Delete contact
hi: संपर्क मिटाएँ

en: Newest first
hi: पहले सबसे नया

en: Debugging
hi: दोषमार्जन

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: First item
hi: पहला आइटम

en: Second item
hi: दूसरा मद

en: Poll status
hi: चुनाव की स्थिति

en: Cron ran successfully.
hi: क्रॉन चल गया

en: Cron run failed.
hi: क्रोन चलन विफल

en: Item ID
hi: आइटम आईडी

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Weight for @title
hi: @title के लिए वजन
