Examples for Developers (4.0.2) - en to id translation catalogue (90 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Next
id: Selanjutnya

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Closed
id: Ditutup

en: yes
id: ya

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Age
id: Usia

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Quantity
id: Kuantitas

en: Go
id: Cari

en: Size
id: Ukuran

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Search
id: Pencarian

en: Message
id: Pesan

en: Password
id: Sandi

en: Weight
id: Bobot

en: Parent
id: Induk

en: none
id: tidak ada

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Back
id: Kembali

en: Save
id: Simpan

en: Default
id: Bawaan

en: Update
id: Perbarui

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Text
id: Teks

en: 1 hour
id: 1 jam

en: no
id: tidak

en: Created
id: Dibuat

en: Active
id: Aktif

en: Your name
id: Nama anda

en: E-mail address
id: Alamat email

en: 1 day
id: 1 hari

en: Details
id: Rincian

en: Introduction
id: Pengenalan

en: Phone
id: Telepon

en: Color
id: Warna

en: Role
id: Peran

en: First name
id: Nama depan

en: Last name
id: Nama belakang

en: Users
id: Pengguna

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Default language
id: Bahasa bawaan

en: Node title
id: Judul node

en: Second
id: Detik

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: Red
id: Merah

en: Changed
id: Berubah

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: Contact settings
id: Pengaturan kontak

en: Tabs
id: Tab

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Apply
id: Terapkan

en: Examples
id: Contoh

en: 5 minutes
id: 5 menit

en: 1 minute
id: 1 menit

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Green
id: Hijau

en: Blue
id: Biru

en: Orange
id: Oranye

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Delete contact
id: Hapus kontak

en: Errors
id: Kesalahan

en: Newest first
id: Mulai dari terbaru

en: Debugging
id: Pencarian bug

en: Parent ID
id: ID Induk

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: First item
id: Pokok pertama

en: Second item
id: Pokok kedua

en: Poll status
id: Status poling

en: Cron ran successfully.
id: Cron berhasil dijalankan.

en: Cron run failed.
id: Cron gagal dijalankan.

en: Item ID
id: ID butir

en: Machine Name
id: Nama Mesin

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
id: Menemukan kesalahan ketika memproses @operation dengan argumen : @args

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: Asc
id: Urutan turun
