Examples for Developers (4.0.5) - en to hu translation catalogue (126 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Next
hu: Következő

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Value
hu: Érték

en: Email address
hu: E-mail cím

en: Closed
hu: Lezárt

en: yes
hu: igen

en: List
hu: Lista

en: Subject
hu: Tárgy

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Age
hu: Kor

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Quantity
hu: Mennyiség

en: Go
hu: Mehet

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Size
hu: Méret

en: Links
hu: Hivatkozások

en: Search
hu: Keresés

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Message
hu: Üzenet

en: Password
hu: Jelszó

en: Weight
hu: Súly

en: Image
hu: Kép

en: Parent
hu: Szülő

en: none
hu: nincs

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Back
hu: Vissza

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Update
hu: Frissítés

en: Add
hu: Hozzáadás

en: View
hu: Megtekintés

en: URL
hu: Webcím

en: Text
hu: Szöveg

en: 1 hour
hu: 1 óra

en: User Name
hu: Felhasználónév

en: ID
hu: Azonosító

en: Email
hu: E-mail

en: no
hu: nem

en: Created
hu: Létrehozva

en: Active
hu: Aktív

en: Your name
hu: Saját név

en: 1 day
hu: 1 nap

en: Details
hu: Részletek

en: Id
hu: Azonosító

en: Phone
hu: Telefon

en: Color
hu: Szín

en: Role
hu: Szerepkör

en: First name
hu: Keresztnév

en: Last name
hu: Vezetéknév

en: Users
hu: Felhasználók

en: Temperature
hu: Hőmérséklet

en: description
hu: leírás

en: First Name
hu: Keresztnév

en: Last Name
hu: Vezetéknév

en: Default language
hu: Alapértelmezés szerinti nyelv

en: Second
hu: Második

en: Your message has been sent.
hu: Az üzenet elküldve.

en: Red
hu: Vörös

en: Changed
hu: Módosítva

en: Purple
hu: Bíbor

en: @type: deleted %title.
hu: @type: %title törölve lett.

en: Contact settings
hu: Kapcsolat beállítások

en: Tabs
hu: Fülek

en: Default value
hu: Alapértelmezés szerinti érték

en: Examples
hu: Példák

en: Publisher
hu: Kiadó

en: 5 minutes
hu: 5 perc

en: Third
hu: Harmadik

en: Fourth
hu: Negyedik

en: Teal
hu: Halványkék

en: 1 minute
hu: 1 perc

en: Surname
hu: Vezetéknév

en: Language code
hu: Nyelvkód

en: Green
hu: Zöld

en: Blue
hu: Kék

en: Orange
hu: Narancs

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: By name
hu: Név szerint

en: Person
hu: Személy

en: Delete contact
hu: Kapcsolatfelvételi kategória törlése

en: Errors
hu: Hibák

en: Newest first
hu: Legújabb elöl

en: Choose
hu: Választás

en: Debugging
hu: Hibakeresés

en: Yellow
hu: Sárga

en: Created by
hu: Létrehozta

en: Parent ID
hu: Szülő azonosítója

en: Next step
hu: Következő lépés

en: Processed @current out of @total.
hu: @current / @total feldolgozva.

en: Letters
hu: Betűk

en: green
hu: zöld

en: First item
hu: Első listaelem

en: Second item
hu: Második listaelem

en: Poll status
hu: Szavazás állapota

en: Cron ran successfully.
hu: Az időzített feladatok sikeresen lefutottak.

en: Cron run failed.
hu: Az időzített feladatok futtatása nem sikerült.

en: Hello world!
hu: Hello világ!

en: Item ID
hu: Elem azonosítója

en: Numbers
hu: Számok

en: Administer settings
hu: Beállítások adminisztrációja

en: Image style
hu: Képstílus

en: Machine Name
hu: Programok által olvasható név

en: Contact list
hu: Kapcsolat lista

en: Advanced list
hu: Haladó lista

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
hu: @operation feldolgozása közben hiba történt az argumentumokkal: @args

en: Why
hu: Miért

en: Simple Form
hu: Egyszerű Űrlap

en: Weight for @title
hu: @title súlya

en: Example modules
hu: Példamodulok

en: Modal form
hu: Felugró ablak űrlap

en: Simple text-based formatter
hu: Egyszerű szövegalapú formázó

en: Enter your first name.
hu: Keresztnév beírása.

en: Enter your last name.
hu: Vezetéknév beírása.

en: Third item
hu: Harmadik elem

en: The time that the entity was created.
hu: Az entitás létrehozásának ideje.

en: The time that the entity was last edited.
hu: Az entitás utolsó módosításának ideje.

en: Name: @name
hu: Név: @name

en: Color Picker
hu: Színválasztó
