Examples for Developers (4.0.5) - en to pt translation catalogue (70 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Next
pt: Seguinte

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Submit
pt: Enviar

en: Value
pt: Valor

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Closed
pt: Encerrada

en: yes
pt: sim

en: List
pt: Lista

en: Subject
pt: Assunto

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Quantity
pt: Quantidade

en: Go
pt: Ir

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Links
pt: Ligações

en: Search
pt: Pesquisar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: Weight
pt: Peso

en: Image
pt: Imagem

en: Parent
pt: Pai

en: none
pt: nenhum

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Back
pt: Para trás

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Predefinido

en: Update
pt: Atualizar

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Mostrar

en: Text
pt: Texto

en: no
pt: não

en: Created
pt: Criado

en: Active
pt: Ativo

en: Your name
pt: O seu nome

en: Details
pt: Detalhes

en: Color
pt: Cor

en: Role
pt: Grupo

en: Users
pt: Utilizadores

en: Default language
pt: Idioma predefinido

en: Second
pt: Segundo

en: Your message has been sent.
pt: A sua mensagem foi enviada.

en: Changed
pt: Alterado

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title eliminado.

en: Contact settings
pt: Configurações de contacto

en: Tabs
pt: Separadores

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: Language code
pt: Código de idioma

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Newest first
pt: Mais recentes primeiro

en: Debugging
pt: Depuração

en: Parent ID
pt: ID ascendente

en: First item
pt: Primeiro item

en: Second item
pt: Segundo item

en: Cron ran successfully.
pt: O cron completou a execução.

en: Cron run failed.
pt: A execução do cron falhou.

en: Item ID
pt: ID do item

en: Image style
pt: Estilo da imagem

en: Machine Name
pt: Nome de máquina

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
pt: Ocorreu um erro ao processar @operation com os argumentos: @args

en: Weight for @title
pt: Peso para @title
