Examples for Developers (8.x-1.0) - en to bn translation catalogue (36 entries)

en: Title
bn: শিরোনাম

en: Body
bn: কাঠামো

en: Next
bn: পরবর্তী

en: Delete
bn: মুছে ফেল

en: Closed
bn: বন্ধ

en: List
bn: তালিকা

en: Subject
bn: বিষয়

en: Cancel
bn: বাতিল

en: Description
bn: বিবরণ

en: Language
bn: ভাষা

en: Edit
bn: সম্পাদন

en: Size
bn: সাইজ

en: Search
bn: অনুসন্ধান

en: Message
bn: বার্তা

en: Password
bn: পাসওয়ার্ড

en: Weight
bn: ভর

en: none
bn: একটিও নয়

en: Settings
bn: সেটিংস

en: Name
bn: নাম

en: Save
bn: সংরক্ষণ

en: Default
bn: ডিফল্ট

en: Update
bn: আপডেট

en: Add
bn: যুক্ত কর

en: View
bn: প্রদর্শন

en: URL
bn: ইউআরএল

en: Email
bn: ইমেইল

en: Active
bn: সক্রিয়

en: Your name
bn: আপনার নাম

en: E-mail address
bn: ই-মেইল ঠিকানা

en: Details
bn: বিস্তারিত

en: Color
bn: রং

en: Users
bn: ব্যবহারকারীবৃন্দ

en: Default language
bn: ডিফল্ট ভাষা

en: Language code
bn: ভাষা কোড

en: Machine name
bn: মেশিনের নাম

en: Weight for @title
bn: @title এর ভর
