Experience Builder (0.5.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (48 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Status
hi: अवस्था

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: Description
hi: उल्लेख

en: page
hi: पृष्ठ

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Image
hi: चित्र

en: Category
hi: वर्ग

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Label
hi: लेबल

en: Summary
hi: सारांश

en: View
hi: देखें

en: Format
hi: प्रारूप

en: Theme
hi: थीम

en: Layout
hi: ख़ाका

en: theme
hi: थीम

en: Component
hi: अंग

en: Components
hi: पुर्ज़े

en: ID
hi: आईडी

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Custom
hi: मनपसंद

en: Revision ID
hi: संशोधन आईडी

en: URL alias
hi: यूआरएल उपनाम

en: Warning
hi: चेतावनी

en: Medium
hi: माध्यम

en: Other
hi: अन्य

en: Pattern
hi: नमूना

en: Condition
hi: अवस्था

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: Source
hi: स्रोत

en: Changed
hi: बदल गया

en: Default value
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्य

en: Blocks
hi: ब्लॉक

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Starts with
hi: के साथ शुरू होता है

en: Bundle
hi: पोटली

en: Default values
hi: डिफ़ॉल्ट मूल्यों

en: Target entity type
hi: लक्ष्य इकाई प्रकार

en: Target UUID
hi: लक्ष्य युयुआइङी
