Experience Builder (0.6.0-alpha1) - en to it translation catalogue (57 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Pages
it: Pagine

en: Status
it: Stato

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: Description
it: Descrizione

en: page
it: pagina

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: unpublished
it: non pubblicato

en: Edit
it: Modifica

en: Image
it: Immagine

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Summary
it: Sommario

en: View
it: Visualizza

en: Format
it: Formato

en: Text
it: Testo

en: Theme
it: Tema

en: theme
it: tema

en: Component
it: Componente

en: Versions
it: Versioni

en: Components
it: Componenti

en: Page
it: Pagina

en: Custom
it: Personalizzato

en: Revision ID
it: ID revisione

en: URL alias
it: Alias URL

en: Term
it: Termine

en: Warning
it: Avviso

en: Medium
it: Medio

en: Other
it: Altro

en: Pattern
it: Modello

en: Condition
it: Condizione

en: Authored on
it: Creato il

en: Source
it: Sorgente

en: Parameters
it: Parametri

en: Changed
it: Modificato

en: Default value
it: Valore predefinito

en: Reason
it: Ragione

en: Examples
it: Esempi

en: Blocks
it: Blocchi

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Patterns
it: Pattern

en: Editable
it: Modificabile

en: Parameter
it: Parametro

en: Starts with
it: Inizia con

en: Default values
it: Valori di default

en: Delete component
it: Elimina componente

en: Machine Name
it: Nome ad uso interno

en: Component name
it: Nome del componente

en: Enabled components
it: Componenti abilitati

en: Target entity type
it: Il tipo di entità target

en: Target UUID
it: UUID Target
