Experience Builder (0.7.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (65 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: unpublished
fr: non publié

en: Edit
fr: Modifier

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Summary
fr: Résumé

en: View
fr: Voir

en: Text
fr: Texte

en: Theme
fr: Thème

en: Layout
fr: Mise en page

en: theme
fr: thème

en: Component
fr: Composant

en: Components
fr: Composants

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: URL alias
fr: Alias d'URL

en: Term
fr: Terme

en: Warning
fr: Avertissement

en: Medium
fr: Moyen

en: Other
fr: Autre

en: Pattern
fr: Motif

en: pattern
fr: motif

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Metadata
fr: Metadonnées

en: Changed
fr: Modifié

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Reason
fr: Raison

en: Examples
fr: Exemples

en: Timeout
fr: Temps limite

en: Input
fr: Entrée

en: Blocks
fr: Blocs

en: Machine name
fr: Nom système

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: Campaign
fr: Campagne

en: Target
fr: Cible

en: Patterns
fr: Motifs

en: Editable
fr: Modifiable

en: Parameter
fr: Paramètre

en: Metatags
fr: Balises meta (Meta tags)

en: Starts with
fr: Commence par

en: Bundle
fr: Type

en: Meta description
fr: Méta description

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: Default values
fr: Valeurs par défaut

en: Delete component
fr: Supprimer un composant

en: Machine Name
fr: Nom système

en: Component name
fr: Nom du composant

en: Slots
fr: Créneaux

en: Enabled components
fr: Composants activés

en: Target entity type
fr: Type d'entité cible

en: Target UUID
fr: UUID cible

en: Component ID
fr: Identifiant (ID) du composant

en: The meta tags for the entity.
fr: Les balises méta de l'entité.

en: Insert selected
fr: Insérer l'élément sélectionné
