Experience Builder (0.7.2-alpha1) - en to id translation catalogue (54 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Value
id: Nilai

en: Type
id: Jenis

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Description
id: Deskripsi

en: page
id: halaman

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Action
id: Tindakan

en: unpublished
id: belum ditayangkan

en: Image
id: Gambar

en: Category
id: Kategori

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Summary
id: Ringkasan

en: View
id: Lihat

en: Text
id: Teks

en: Theme
id: Tema

en: Layout
id: Tata letak

en: theme
id: tema

en: Component
id: Komponen

en: Components
id: Komponen

en: Page
id: Halaman

en: Custom
id: Tersuai

en: Revision ID
id: ID revisi

en: URL alias
id: Alias URL

en: Term
id: Istilah

en: Warning
id: Peringatan

en: Medium
id: Sedang

en: Other
id: Lainnya

en: Pattern
id: Pola

en: Condition
id: Kondisi

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Source
id: Sumber

en: Changed
id: Berubah

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Reason
id: Alasan

en: Examples
id: Contoh

en: Blocks
id: Blok

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Patterns
id: Pola

en: Editable
id: Dapat disunting

en: Starts with
id: Mulai dengan

en: Bundle
id: Bundel

en: Default values
id: Nilai bawaan

en: Machine Name
id: Nama Mesin

en: Component name
id: Nama komponen

en: Target entity type
id: Tipe entity target

en: Target UUID
id: UUID Tujuan

en: Insert selected
id: Sisipkan yang dipilih
