Experience Builder (0.7.3-alpha1) - en to fa translation catalogue (59 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Status
fa: وضعیت

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Type
fa: نوع

en: Actions
fa: عملکردها

en: Description
fa: توضیحات

en: page
fa: صفحه

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Action
fa: عملکرد

en: unpublished
fa: منتشر نشده

en: Edit
fa: ویرایش

en: Image
fa: تصویر

en: Category
fa: دسته بندی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: Summary
fa: خلاصه

en: View
fa: مشاهده

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: Text
fa: متن

en: Theme
fa: پوسته

en: Layout
fa: آرایش

en: theme
fa: پوسته

en: Component
fa: جزء

en: Components
fa: مؤلفه‌ها

en: ID
fa: شناسه

en: Page
fa: صفحه

en: Custom
fa: سفارشی

en: Revision ID
fa: شناسه نسخه

en: URL alias
fa: آدرس مستعار

en: Term
fa: واژه

en: Warning
fa: هشدار

en: Medium
fa: متوسط

en: Other
fa: ساير

en: Pattern
fa: الگو

en: Condition
fa: شرط

en: Authored on
fa: تالیف شده در

en: Source
fa: منبع

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Content templates
fa: قالب‌های محتوا

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Reason
fa: دلیل

en: Examples
fa: مثال‌ها

en: Blocks
fa: بلوک‌ها

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Target
fa: مقصد

en: Patterns
fa: الگوها

en: Parameter
fa: پارامتر

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: Bundle
fa: بسته

en: Default values
fa: مقادیر پیش‌فرض

en: pages
fa: صفحات

en: component
fa: جزء

en: Target entity type
fa: نوع عنصر مرجع
