Experience Builder (0.7.3-alpha1) - en to tr translation catalogue (61 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Status
tr: Durum

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Type
tr: Tip

en: Actions
tr: Eylemler

en: Description
tr: Açıklama

en: page
tr: sayfa

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Action
tr: Eylem

en: unpublished
tr: yayımlanmadı

en: Edit
tr: Düzenle

en: Image
tr: Resim

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Summary
tr: Özet

en: View
tr: Görüntüle

en: Format
tr: Biçim

en: Text
tr: Metin

en: Theme
tr: Tema

en: Layout
tr: Yerleşim

en: theme
tr: tema

en: Component
tr: Bileşen

en: Components
tr: Bileşenler

en: Page
tr: Sayfa

en: Custom
tr: Özel

en: Revision ID
tr: Sürüm ID

en: URL alias
tr: URL takma adları

en: Term
tr: Terim

en: Warning
tr: Uyarı

en: Medium
tr: Orta

en: Other
tr: Diğer

en: Pattern
tr: Örüntü

en: Condition
tr: Koşul

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Source
tr: Kaynak

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Changed
tr: Değişti

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Reason
tr: Sebep

en: Examples
tr: Örnekler

en: Timeout
tr: Zaman aşımı

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Target
tr: Hedef

en: Patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Default values
tr: Varsayılan değerler

en: Machine Name
tr: Makine Adı

en: Component name
tr: Bileşen adı

en: Enabled components
tr: Etkinleştirilmiş bileşenler

en: Target entity type
tr: Hedef varlık tipi

en: Target UUID
tr: Hedef UIID

en: Insert selected
tr: Seçilenleri ekle
