Extended Logger (1.3.0-beta2) - en to fr translation catalogue (52 entries)

en: Value
fr: Valeur

en: Logging
fr: Journalisation

en: File
fr: Fichier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Logs
fr: Journaux

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Field
fr: Champ

en: Default
fr: Par défaut

en: Time
fr: Heure

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Date format
fr: Format de date

en: Database
fr: Base de données

en: Severity
fr: Importance

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Fields
fr: Champs

en: 3 months
fr: 3 mois

en: 6 months
fr: 6 mois

en: 1 year
fr: 1 an

en: Channel
fr: Canal

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Sort by
fr: Trier par

en: To date
fr: Date de fin

en: From date
fr: Date de début

en: any
fr: tous

en: Display fields
fr: Afficher les champs

en: 1 month
fr: 1 mois

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Apply
fr: Appliquer

en: 1 week
fr: 1 semaine

en: Enabled fields
fr: Champs activés

en: Offset
fr: Décalage

en: Data
fr: Données

en: Custom fields
fr: Champs personnalisés

en: Output
fr: Sortie

en: 2 weeks
fr: 2 semaines

en: @count rows
fr: @count lignes

en: Service name
fr: Nom du service

en: Is between
fr: Est compris entre

en: between
fr: entre

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Syslog facility
fr: Fonction Syslog (journal système)

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
fr: En fonction de la configuration du système, Syslog et les outils de journalisation utilisent ce code pour identifier ou filtrer les messages du journal du système entier.

en: Syslog identity
fr: Identité Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
fr: Une chaîne qui sera ajoutée devant chaque message enregistré sur Syslog. Si vous avez plusieurs sites écrivant dans le même fichier Syslog, un identifiant unique par site facilite la lecture des logs.

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
fr: Le niveau de sévérité de l'événement : intervalle de 0 (Urgence) à 7 (Débogage).

en: Timezone to be used for date output.
fr: Timezone à utiliser pour le rendu de la date.

en: - Default site/user timezone -
fr: - Timezone par défaut du site ou de l'utilisateur -
