Extended Logger (1.3.0-beta2) - en to hu translation catalogue (55 entries)

en: Value
hu: Érték

en: Logging
hu: Naplózás

en: File
hu: Fájl

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: Logs
hu: Naplók

en: Message
hu: Üzenet

en: General settings
hu: Általános beállítások

en: Field
hu: Mező

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Time
hu: Idő

en: ID
hu: Azonosító

en: Date format
hu: Dátumformátum

en: Page
hu: Oldal

en: Database
hu: Adatbázis

en: Severity
hu: Szint

en: Field name
hu: Mező neve

en: Fields
hu: Mezők

en: 3 months
hu: 3 hónap

en: 6 months
hu: 6 hónap

en: 1 year
hu: 1 év

en: Desc
hu: Csökk

en: Channel
hu: Csatorna

en: Maximum length
hu: Legnagyobb hossz

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Syslog
hu: Rendszernapló

en: To date
hu: Záró dátum

en: From date
hu: Kezdő dátum

en: any
hu: tetszőleges

en: Display fields
hu: Mezők megjelenítése

en: 1 month
hu: 1 hónap

en: Output format
hu: Kimenet formája

en: Timezone
hu: Időzóna

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: 1 week
hu: 1 hét

en: Enabled fields
hu: Engedélyezett mezők

en: Offset
hu: Eltolás

en: Data
hu: Adat

en: Custom fields
hu: Egyéni mezők

en: Output
hu: Kimenet

en: 2 weeks
hu: 2 hét

en: Is between
hu: Két érték között van

en: between
hu: között

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Syslog facility
hu: Syslog (rendszernaplózási) lehetőség

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
hu: A rendszerbeállítástól függően a Syslog és egyéb naplózó segédeszközök ezt a kódot használják az azonosításra, vagy a teljes rendszernaplóban való szűrésre.

en: Syslog identity
hu: Rendszernapló-azonosító

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
hu: Egy karakterlánc, amely minden rendszernaplóba kerülő bejegyzés elejéhez hozzá lesz illesztve. Ha több webhely is ugyanazt a rendszernaplót használja, akkor ennek az oldalankénti egyedi azonosítónak a segítségével lehet könnyen szétválasztani a bejegyzéseket.

en: Asc
hu: Növ

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
hu: Az esemény súlyossági szintje 0-tól (Emergency) 7-ig (Debug).

en: Timezone to be used for date output.
hu: A dátum kimenethez használt időzóna.

en: - Default site/user timezone -
hu: - Alapértelmezett webhely/felhasználó időzóna -
