Extended Logger (1.3.0-beta2) - en to id translation catalogue (39 entries)

en: Value
id: Nilai

en: Logging
id: Pengelogan

en: None
id: Tiada

en: Logs
id: Catatan

en: Message
id: Pesan

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Field
id: Bidang

en: Default
id: Bawaan

en: Time
id: Waktu

en: Date format
id: Format tanggal

en: Page
id: Halaman

en: Severity
id: Keparahan

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Fields
id: Bidang isian

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: To date
id: Ke tanggal

en: From date
id: Dari tanggal

en: any
id: apapun

en: Output format
id: Format keluaran

en: Timezone
id: Zona waktu

en: Apply
id: Terapkan

en: 1 week
id: 1 minggu

en: Offset
id: Letak

en: @count rows
id: @count baris

en: Is between
id: diantara

en: between
id: antara

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Syslog facility
id: Fasilitas Syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
id: Tergantung konfigurasi situs, Syslog dan perangkat pencatat log lainnya menggunakan kode ini untuk mengenali atau menyaring pesan dari semua log sistem.

en: Syslog identity
id: Identitas sistem pencatatan

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
id: String yang akan ditambahkan ke setiap pesan yang masuk ke Syslog. Jika Anda memiliki beberapa situs yang masuk ke file log Syslog yang sama, identitas unik per situs memudahkan untuk membedakan entri log.

en: Asc
id: Urutan turun

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
id: Tingkat keparahan kejadian; berkisar antara 0 (Darurat) hingga 7 (Debug).

en: Timezone to be used for date output.
id: Zona waktu yang digunakan pada output tanggal

en: - Default site/user timezone -
id: - Zona waktu standar situs/pengguna -
