Extended Logger (1.3.0-beta2) - en to it translation catalogue (41 entries)

en: Value
it: Valore

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Logs
it: Log

en: Message
it: Messaggio

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Field
it: Campo

en: Default
it: Predefinito

en: Time
it: Data e ora

en: Date format
it: Formato data

en: Page
it: Pagina

en: Severity
it: Rilevanza

en: Field name
it: Nome del campo

en: Fields
it: Campi

en: Desc
it: Disc

en: Channel
it: Canale

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Sort by
it: Ordina per

en: To date
it: A data

en: From date
it: Da data

en: any
it: qualsiasi

en: Display fields
it: Visualizza campi

en: Output format
it: Formato di output

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Apply
it: Applica

en: Offset
it: Scostamento

en: Data
it: Dati

en: Output
it: In uscita

en: Is between
it: È tra

en: between
it: tra

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Syslog facility
it: Risorsa syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
it: A seconda della configurazione del sistema, Syslog e altri strumenti di logging usano questo codice per identificare o filtrare messaggi nell'intero log di sistema.

en: Syslog identity
it: Identità Syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
it: Stringa che verrà aggiunta in testa ad ogni messaggio inviato a Syslog. Se si gestiscono più siti che inviano i log allo stesso file Syslog, aggiungere un identificativo univoco per ogni sito aiuta a distinguerli durante la consultazione.

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
it: Livello di gravità dell'evento; va da 0 (Emergenza) a 7 (Debug).

en: Timezone to be used for date output.
it: Il fuso orario da utilizzare per l'output della data.

en: - Default site/user timezone -
it: Fuso orario predefinito per il sito/utente -
