Extended Logger (1.3.0-beta2) - en to ja translation catalogue (46 entries)

en: Value
ja: 値

en: Logging
ja: ログ記録

en: File
ja: ファイル

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Logs
ja: ログ

en: Message
ja: メッセージ

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Field
ja: フィールド

en: Default
ja: デフォルト

en: Time
ja: 時間

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Page
ja: ページ

en: Database
ja: データベース

en: Severity
ja: 重大度

en: Field name
ja: フィールド名

en: Fields
ja: フィールド

en: Desc
ja: 降順

en: Channel
ja: チャンネル

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: any
ja: いずれか

en: Display fields
ja: フィールド表示の設定

en: Output format
ja: 出力書式

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Apply
ja: 適用

en: 1 week
ja: 1週間

en: Offset
ja: オフセット

en: Data
ja: データ

en: Output
ja: 出力

en: 2 weeks
ja: 2週

en: @count rows
ja: @count 行

en: Is between
ja: 範囲内にある

en: between
ja: 範囲内

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Syslog facility
ja: Syslogファシリティー

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
ja: システム設定により、Syslogやほかのログ記録ツールはこのコードを使ってシステムログ全体の中から特定のメッセージを指定したりフィルタリングしたりします。

en: Syslog identity
ja: Syslogの識別ID

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
ja: 全ての Syslog のメッセージの先頭に付け加えられる文字列です。複数のサイトが同じ Syslog のログファイルに記録をする場合に、サイトごとに識別IDを割り当てることで、ログの書き込み元を判別しやすくなります。

en: Asc
ja: 昇順

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
ja: イベントの重大度: 0（緊急）から 7（デバッグ）まで。

en: Timezone to be used for date output.
ja: 日時の出力に使用するタイムゾーン。

en: - Default site/user timezone -
ja: - デフォルトのサイト・ユーザータイムゾーン -
