Extended Logger (1.3.0-beta2) - en to ro translation catalogue (47 entries)

en: Value
ro: Valoare

en: Logging
ro: Logare

en: File
ro: Fișier

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Logs
ro: Loguri

en: Message
ro: Mesaj

en: General settings
ro: Setări generale

en: Field
ro: Câmp

en: Default
ro: Implicit

en: Time
ro: Ora

en: Date format
ro: Format dată

en: Page
ro: Pagina

en: Database
ro: Bază de date

en: Severity
ro: Gravitate

en: Field name
ro: Nume câmp

en: Fields
ro: Câmpuri

en: 1 year
ro: 1 an

en: Desc
ro: Descendent

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Sort by
ro: Sortare după

en: To date
ro: Până la data

en: From date
ro: Din data

en: any
ro: orice

en: Display fields
ro: Afişare câmpuri

en: Output format
ro: Formatul de ieșire

en: Timezone
ro: Fus orar

en: Apply
ro: Aplică

en: 1 week
ro: 1 săptămână

en: Offset
ro: Decalaj

en: Data
ro: Dată

en: Maximum time
ro: Timp maxim

en: Is between
ro: Este între

en: between
ro: între

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Syslog facility
ro: Facilitate syslog

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
ro: În funcție de configurația sistemului, Syslog și alte unelte de logare, folosesc acest cod pentru a identifica sau filtra mesajele din cadrul întregului jurnal de sistem.

en: Syslog identity
ro: Identitate syslog

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
ro: La începutul fiecărui mesaj înregistrat în Syslog va fi adăugat un șir de caractere. Dacă aveți mai multe situri la același Syslog, un identificator unic per-site va face mai facilă filtrarea înregistrărilor.

en: Asc
ro: Ascendent

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
ro: Nivelul de severitate al evenimentului; variază de la 0 (Caz de urgență) la 7 (Depanare).

en: Minimum time
ro: Timp minim

en: Timezone to be used for date output.
ro: Fusul orar folosit pentru formatul de ieșire al datei.

en: - Default site/user timezone -
ro: - Fusul orar implicit al sitului/utilizatorului -
