Extended Logger (1.3.0-beta2) - en to uk translation catalogue (54 entries)

en: Value
uk: Значення

en: Logging
uk: Журналювання

en: File
uk: Файл

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Logs
uk: Журнали

en: Message
uk: Повідомлення

en: General settings
uk: Загальні налаштування

en: Field
uk: Поле

en: Default
uk: Базово

en: Time
uk: Час

en: Date format
uk: Формат дати

en: Page
uk: Сторінка

en: Database
uk: База даних

en: Severity
uk: Важливість

en: Field name
uk: Назва поля

en: Fields
uk: Поля

en: 3 months
uk: 3 місяці

en: 6 months
uk: 6 місяців

en: 1 year
uk: 1 рік

en: Desc
uk: Спад

en: Channel
uk: Канал

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Syslog
uk: Системний журнал

en: From date
uk: Дата початку

en: any
uk: будь-який

en: Display fields
uk: Показати поля

en: 1 month
uk: 1 місяць

en: Output format
uk: Вихідний формат

en: Timezone
uk: Часовий пояс

en: Apply
uk: Застосувати

en: 1 week
uk: 1 тиждень

en: Offset
uk: Зміщення

en: Data
uk: Дані

en: Custom fields
uk: Власні поля

en: Link to page
uk: Посилання на сторінку

en: Output
uk: Вивід

en: 2 weeks
uk: 2 тижні

en: Is between
uk: Між

en: between
uk: між

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Syslog facility
uk: Категорії (facility) системного журналу

en: Depending on the system configuration, Syslog and other logging tools use this code to identify or filter messages from within the entire system log.
uk: Залежно від конфігурації системи, Системний журнал та інші засоби ведення журналу використовують цей код для ідентифікації або фільтрації записів усього системного журналу.

en: Syslog identity
uk: Ідентифікатор системного журналу

en: A string that will be prepended to every message logged to Syslog. If you have multiple sites logging to the same Syslog log file, a unique identity per site makes it easy to tell the log entries apart.
uk: Рядок, що буде додаватися на початку кожного з повідомлень, записуваного в Системний журнал. Якщо кілька сайтів записують свої повідомлення в один і той самий файл Системного журналу, унікальний ідентифікатор сайту полегшить відокремлення записів журналу.

en: Asc
uk: Зрост

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
uk: Рівень ризику події; діапазони від 0 (аварійна ситуація) до 7 (зневадження).

en: Comma separated list
uk: Список через кому

en: Timezone to be used for date output.
uk: Часовий пояс, що використовується у даті.

en: - Default site/user timezone -
uk: - Базовий часовий пояс сайту/користувача -
