External DB Login (8.x-1.0-alpha02) - en to it translation catalogue (8 entries)

en: Username
it: Nome utente

en: Hostname
it: Nome host

en: Configuration
it: Configurazione

en: Port
it: Porta

en: Login attempt failed for %user.
it: Tentativo di accesso fallito per %user.

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
it: Spiacente, password o nome utente non riconosciuti. <a href="@password">Hai dimenticato la password?</a>

en: -Select-
it: -Scegliere-

en: MySQL, MariaDB, Percona Server, or equivalent
it: MySQL, MariaDB, Percona Server, o equivalenti
