External DB Login (8.x-1.0-alpha03) - en to hi translation catalogue (9 entries)

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Hostname
hi: परिचारक-नाम

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Port
hi: पोर्ट

en: Login attempt failed for %user.
hi: सदस्य %user का आने की सूचना देने का प्रयास असफल रहा।

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
hi: माफ करे!  यह सदस्य नाम या कूटशब्द पहचाना नही जा रहा है. <a href="@password">क्या आप अपना कूटशब्द भूल गए हैं?</a>

en: -Select-
hi: -चुने-

en: MySQL, MariaDB, Percona Server, or equivalent
hi: MySQL, MariaDB, Percona Server या उनके समकक्ष।
