External DB Login (8.x-1.0-alpha05) - en to pt translation catalogue (10 entries)

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Password
pt: Senha

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Configuration
pt: Configuração

en: Port
pt: Porta

en: Login attempt failed for %user.
pt: O início da sessão falhou para %user.

en: Save Configuration
pt: Guardar Configuração

en: Sorry, unrecognized username or password. <a href="@password">Have you forgotten your password?</a>
pt: Desculpe, nome de utilizador ou senha não reconhecidos. <a href="@password">Esqueceu-se da sua senha?</a>

en: -Select-
pt: - Selecionar -

en: MySQL, MariaDB, Percona Server, or equivalent
pt: Servidor MySQL, MariaDB, Percona, ou equivalente
